Teema: Arhitektuur
Pealkiri:
Tartu villadAutor(id): Enriko Talvistu
Kirjastus: Hea Lugu
Linn:
Aasta: 2019
Originaalkeel:
ISBN: 9789949673780
Lehekülgi: 216
Seisukord: kohati määrdunud kaante sisemised küljed, sisu olemas ja korras, raamatul võib esineda kopitamise lõhna, mis meie kogemuse põhjal aja jooksul lahtub
Mõõdud: 220x220
Suurus: tavaformaadist pisut suuremas formaadis, kõvade kaantega
Sisu:
"Kunstiajaloolasest autor Enriko Talvistu selgitab esmalt, kuidas on kujunenud villad ja aedlinnade villakultuur. Villa on tema tõlgenduses tänavajoonest eemal asuv ja oma aiaga ümbritsetud ühepereelamu, millel on omaette kommunikatsiooniühendused ja pääs avalikule tänavale.
Tuleb välja, et Tartu on ümbritsetud aedlinnaosade - ja eramurajoonidega ja Tartu aedlinnades on umbes 7000 Enriko Talvistu villa-määratlusele vastavat maja, krundi keskmine suurus on u 900 m2. Arhitektuuriliselt huvitavamate villade tutvustamist alustab autor villast aadressil Veski 4, mis valmis 1860. ja mille tuntuim elanik oli Karl Ernst von Baer. Teose lõpetavad moodsad villad Ihastes ja Kvissentalis, kuid raamatus leidub isegi omaaegseid tüüpmaju ning peatükk „Kingsepal pole kingi“ tutvustab neid väheseid eramuid, mille arhitektid on Tartus endale projekteerinud.
Lugeja saab teda, kuidas Tartus on eri aegadel ehitatud, kuidas ehitusnormidega on majaomanikke nt nõukogude ajal kimbutatud, milline oli eri ajastuil materjalivalik, kuidas on kujunenud Tammelinn, Tähtvere jt linnajaod ja kes on põnevamate villade loojad. Mitmeid Tartut ilmestavaid villasid teatakse siiani nende ehitaja või esimese omaniku järgi. Vanemate villade puhul ongi teoses nimetatud ka nende tellijaid, uuemate puhul üldiselt mitte, sest nüüd vahetuvad majaomanikud üpris ruttu.
Huvitav on jälgida, kuidas on ajas muutunud oma kodu ideaal ja selle saavutamise võimalused. Nt nõukogude ajal oli ise ehitamine paljudele ainus võimalus oma kodu luua ja oma kodumaja ehk villa ehitamine oli terve pere keerukas ühisüritus. Teksti ilmestavad Ove Maidla fotod, mis on valdavalt tehtud 2019. aasta kevadel ja suvel. "
Märksõnad:
Hea Lugu
ajalugu
arhitektuur
ehitus
Hind: -
![](d1/graaf/info.gif)
Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Tartu villad, Enriko Talvistu, Hea Lugu 2019Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Arhitektuur alla viimati lisatud:
Martina Padberg, Pariis. Kunst ja arhitektuur,
Koolibri, 2008, hind: 21,00 eurot
Kalvi Aluve, Maakõrtsid ja hobupostijaamad Eestis,
Valgus, 1976, hind: 15,00 eurot
Peatoimetaja Barbara Mendel, Teie unistuste majad 2009/2,
Koduinfo, 2009, hind: 15,00 eurot
Jukka Jokilehto, Arhitektuuri konserveerimise ajalugu,
Eesti Kunstiakadeemia, 2010, hind: 7,00 eurot
Helmi Üprus, Tallinna etikukivid,
Valgus, 1971, hind: 6,00 eurot
Villem Raam, Jaan Tamm, Pirita klooster. Ehitus- ja uurimislugu,
Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2005, hind: 14,00 eurot
Toimetanud Kristel Jaanus ja Leonhard Lapin, Ehituskunst. Tuhat aastat Eesti arhitektuuri. Estonian Architectural Review. One thousand years of Estonian architecture 2000-2001/29-30,
Eesti Arhitektide Liit, 2001, hind: 8,00 eurot
Jaan Tamm, Eesti keskaegsed kloostrid. Medieval Monasteries of Estonia,
Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2002, hind: 45,00 eurot
Hans-Joachim Maschek-Schneider, Inken Bohn, Jutta Gay, Vicky Hausmann, Inga Menkhoff ja Hans-Günther Semseck; toimetanud Reet Piik, 1000 kaunimat paika,
Sinisukk, 2007, hind: 22,00 eurot
Sulev Mäeväli, Architectural and Art Monuments in Tallinn,
Perioodika, 1986, hind: 8,00 eurot
Arhitektuur all on 397 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!