Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
Eestlane ja tema isand. Talupoegade majandusliku olukorra ja nende seisundi valgustamiseks eestimaal. Kirjutanud keegi, kes pole eestlane ega tema isandAutor(id):
Kirjastus: Eesti Riiklik Kirjastus
Linn: Tallinn
Aasta: 1959
Originaalkeel: saksa keel
Tõlkija: P. Sillaots
Lehekülgi: 176
Seisukord: pisut kulunud kaaned, sisu olemas ja korras
Mõõdud: 147 × 227 mm
Suurus: tavaformaadis, kõvade kaantega
Sisu:
#T158# RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 009
Autor tunnistab kohe alguses, et ta pole üldse põllumees, järelikult ei taipa midagi põllupidamisest, kuid siiski, võidaks ütelda, võtab ta endale õiguse kirjutada põllumajanduslikest oludest Eestimaal. Kuidas seda seletada? Ta mõtles evangeeliumi sõnadele: «Kui ükski tõde ei kuuluta, siis hakkavad kivid kisendama,» ja et keegi neist, kes peaks kutsutud olema, seda ei taha teha, tundis ta end moraalselt kohustatud olevat kirjeldama Eestimaa kubermangu vaeste talupoegade olukorda nende isandate poolt loodud seaduste all nii hästi kui tal seda oli võimalik teha ilma poliitilis-majanduslike teadmisteta ja tegelike põllumeeste abita ning näitama seda olukorda tema tõelisel kujul ja õiges valguses neile, kes kalduvad arvama, et vabadus, mida 1816. aastast saadik käsutavad Eestimaa talupojad, on neile õnnistuseks olnud. Tema teos tahab tõestada, et too aadlik ei liialdanud, kes ütles, et «alles talupoegade vabastamisega on aadel maa täielikult vallutanud». Seesama vabadus ongi, mis talupoegi ajab välja rändama Euroopa idapoolsele äärele lootuses sel teel pääseda oma armetust olukorrast.
Autor kavatseb oma tööga (mida ta ei pea nii kõlbmatuks, et see mingit vastust ei vääri), esile kutsuda õiendusi ja vastuvaidlusi, millega, kui need tulevad asjatundlikelt ja õiglastelt isikutelt, võib tõde ainult võita. Eestimaal tuntakse ülisuurt hirmu avalikkuse ees; teiste seisuste suhtes on aadel endassesulgunud kastina ülimal määral kinnine. See on maksev eriti maapäevadel toimuvate arutluste kohta, ja sellepärast seisti vastu ka sellele algatusele, kui aastaid tagasi mõned Eestimaa Kirjanduse Seltsi liikmed tegid ettepaneku ning avaldasid valmisolekut kubermangu statistika koostamiseks, mida valitsus vägagi soovib ja milleks ta otseselt on üles kutsunud igas kubermangus õpetlasi; tolleaegne tsiviilkuberner ei andnud selleks ka materjale välja. Niisuguse salatsemise juures ei ole oodatagi, et teadusliku töö tegijad saaksid üldsuse huvides tutvuda vajalike dokumentidega. Allikad, mida autor oma töö juures on saanud kasutada, on kolm talurahvaseadust aastatest 1805, 1816 ja 1856 ja parun R. Uexkülli «Eestimaa rüütlimõisate nimestik, Tallinn 1853»; peale selle sattus juhuslikult lühemaks ajaks tema kätte ainult aadli jaoks käsikirjana trükitud «1848. a. maapäeva poolt valitud komisjoni ette-
panekud talurahva olukorra reguleerimiseks ja kindlaksmäärami-seks Eestimaal» ehk «Seaduseraamatu kavand Eestimaa jaoks, välja töötatud Eestimaa rüütelkonna poolt 1849. a.». Niisama ootamatult sai ta oma käsutusse käesolevale tööle lisatud ärakir-jad dokumentidest: A. «Vakuraamat», B. «Tööpäevade jaotus nädalas», C. «Erinimestik» 1805. aastast ning D. «Üldised korraldused» ja F. «Rendi põhialus», mis tuginevad 1856. a. seadusele. Nii vakuraamat A ühes oma lisadega B ja C kui ka «Üldised korraldused» sinna juurde kuuluva «rendi põhialusega» 1859. aastast on pärit ühest ning samast mõisast ja käivad selle küla ja talupere kohta.
Lõpuks märgib autor, et tema töö on kirjutatud enne 1861. aasta 19. veebruari (3. märtsi), seega enne talurahva vabastamist Venemaal.
Sissejuhatus ja kommentaarid: Juhan Kahk
Märksõnad:
Eesti ajalugu
Hind:
13,00 EURTeema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Koostajad: Tiit Rosenberg, Kari Tarkiainen, Soome ja Eesti riikluse juured 1809. aasta tähendus,
Õpetatud Eesti Selts, 2010, hind: 8,00 eurot
Armas Luige, Eesti tuletornid. Fakte ja meenutusi,
Eesti Raamat, 1974, hind: 5,00 eurot
Andrei Hvostov, Mõtteline Eesti (ajaloonägemus),
Eesti Ekspressi Kirjastus, 1999, hind: 13,00 eurot
Meevo Ruus, Meie iselaadsest saatusest. Viimasest jääajast 1939. aastani,
Pro Event, 2010, hind: 12,00 eurot
Paul Liitoja, Olav Mullas, Polguga Suures Isamaasõjas,
Eesti Raamat, 1970, hind: 5,00 eurot
Edmund Ernits, Ma sõjateele läksin…,
Olion, 1990, hind: 9,00 eurot
Armas Luige, Eesti tuletornid,
Eesti Raamat, 1982, hind: 4,00 eurot
Ü. Nõmm, Ideoloogiaküsimused parteitöö praktikas,
Eesti Raamat, 1980, hind: 5,00 eurot
Heino Arumäe, Võitlus Balti liidu loomise ümber 1919-1925,
Eesti Raamat, 1983, hind: 7,00 eurot
Voldemar Pinn, Kolonel Alfons Rebane. Raamat mehest, kes sai Rüütliristi tammelehtedega sõja viimasel päeval,
V. Pinn, 1997, hind: 14,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 5829 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!