Teema: Majandus, poliitika
Pealkiri:
Eesti majanduse teataja 12 (139) 2002Autor(id): Peatoimetaja: Aime Hendre
Kirjastus: Teataja
Linn: Tallinn
Aasta: 2002
Originaalkeel:
ISBN: 14064499
Lehekülgi: 100
Seisukord: kasutatud ajakiri, normaalses seisukorras, köitmisaugud läbi ajakirja
Suurus: suures formaadis, pehmete kaantega
Sisu:
kasutatud ajakiri, normaalses seisukorras, köitmisaugud läbi ajakirja
Euroopa Liiduga ühinemine sunnib maareformi kiirendama
Eesti lõpetas edukalt läbirääkimised Euroopa Liiduga ning sai maa müügi osas 7aastase üleminekuperioodi. Pingeline liitumiseelne töö aga jätkub. Oluliseks tuleb pidada, et maareformi põhiosa oleks lõpule viidud enne Euroopa Liiduga ühinemist.
Maa-ameti andmetel on käesoleva aasta 1. novembri seisuga registreeritud kokku 409 961 maaüksust ehk 68,4% Eesti territooriumist. Maareformi läbiviimise kaheteistkümnendal aastal on päevakorral veel palju maade jagamise ja kaasomandiga seotud probleeme.
Maaõiguse jurist Maido Pajo selgitab oma mahukas artiklis üksikasjalikult olulisi maareformi ja sellega seonduvate seaduste muudatusi 2002. ja 2003. aastal.
Maareform Lätis
1990. aastal Lätis alanud maaomandi ja maa haldamise reformi käiku ja eesmärke tutvustab Läti põllumajandusministeeriumi maaelu korralduse osakonna maakasutustalituse juhataja Valentīna Mičurova.
Maa müük välismaalastele Lätis
Sorainen Law Offices jurist Arnis Salnajs selgitab, kuidas ja millistel tingimustel võivad välismaalased, nii füüsilised kui ka juriidilised isikud, osta seal maad, sealhulgas ka põllumajandus- ja metsamaad.
Eesti kinnisvaraturu võrdlus teiste Balti riikide omaga
Kinnisvaraekspert Tallinn OÜ asedirektor Aivar Tomson iseloomustab Eesti, Läti ja Leedu kinnisvaraturu arengut, milles võib täheldada nii ühiseid kui ka erinevaid jooni. Turg on kõigis kolmes riigis kontsentreeritud pealinnadesse. Lähemalt vaadeldakse Tallinna, Riia ning Vilniuse kontori- ja kaubanduspindade turu arengut.
Kinnisasja võõrandamise tehingutest
Käesoleva aasta 1. juulil jõustus võlaõigusseadus, mis reguleerib varalistesse kohustustesse, eelkõige lepingutesse puutuvat. Justiitsministeeriumi eraõiguse osakonna nõunik Kaupo Paal käsitleb põhjalikult kinnisasja võõrandamise lepingute sõlmimise puhul tekkida võivaid riske, millele tuleks erilist tähelepanu pöörata.
Raamatupidamise seadus praegu ja järgmisel aastal
Käesoleva aasta 20. novembril võttis Riigikogu vastu uue raamatupidamise seaduse, mis jõustub 2003. aasta 1. jaanuaril ja hiljem algavate aruandeperioodide suhtes. 2002. aasta aastaaruanne tuleb koostada veel praegu kehtivast raamatupidamise seadusest lähtudes. AS IMG Konsultant vanemraamatupidaja Helen Kullerkupp kommenteerib praegu kehtivas raamatupidamise seaduses 2001. ja 2002. aastal tehtud muudatusi ning annab lühiülevaate uuest seadusest.
Ülevaade tollimaksuvabastuse seadusest
Järgmise aasta 1. jaanuaril hakkab kehtima tollimaksuvabastuse seadus, mis asendab seni eri seadustes sätestatud tollimaksuvabastused ning saab aluseks ka impordi käibemaksuvabastustele. Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna tollitalituse peaspetsialist Urmas Koidu tutvustab kehtestatavaid maksuvabastusi, mis on pärast seaduse jõustumist oluliselt täpsemalt reguleeritud.
Tähtsamad õigusaktid:
Maareformi seaduse muutmise seadus
Raamatupidamise seadus (terviktekst)
Eelarveliste asutuste raamatupidamise korraldamise eeskirja muutmine
Töö- ja puhkeaja seaduse muudatused
Töötuskindlustuse makse määrad 2003. aastal
Palga alammäära kehtestamine
Tollimaksuvabastuse seadus
Vedelkütuste kvaliteedinõuete muutmine
Eesti Vabariigi valitsuse ja Läti Vabariigi valitsuse vahelise tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise leping
Hind:
1,50 EUR