Teema: Ilukirjandus: eesti kirjandus
Pealkiri:
MeretõusAutor(id): Valter Juhkum. Toimetanud Miralda Prääts
Kujundaja: Paul Reeveer
Kirjastus: Eesti Riiklik Kirjastus
Linn: Tallinn
Aasta: 1953
Originaalkeel:
Lehekülgi: 298
Seisukord: kasutatud raamat, kaaned kulunud, mõned lehed ja leheservad pisut määrdunud, sisu olemas ja loetav
Mõõdud: 140 × 208 mm
Suurus: tavaformaat, kõva köide
Sisu:
Sisu:
Musta-Jaani karjapoiss
Meretõus
Kirjanik Valter Juhkum (s. 1898) asus üsna noorelt tööle «Dvigateli» vagunitehasesse ning osales aktiivselt revolutsioonilises liikumises.
«Musta-Jaani karjapoisis» kirjeldab autor Tallinna töölise Juhan Kuuskmanni elu, tema kujunemist teadlikuks proletaarlaseks ja kommunistiks, tema võitlust eesti kodanluse vägivalla kukutamise eest, eesti töörahva vabastamise eest imperialismiikkest.
Juhan Kuuskmann ei ole kirjaniku poolt välja mõeldud kuju. Ta sündis Sikupilli alevikus ning töötas «Dvigateli» tehases, kus temast arenes teadlik tööline, revolutsiooniline võitleja.
Romaanis «Meretõus» kirjeldab V. Juhkum poliitilist olukorda kodanlikus Eestis 1924. aastal. Kujukate piltidena toob ta esile katastroofilise olukorra, millesse eesti rahva olid viinud Lääne imperialistlike riikide käsilased - eesti kodanlikud natsionalistid.
Ta näitab, kuidas iga üksiku proletaarlase isiklik eluõnn on otseselt seotud kogu töölisklassi võitluse languse või tõusuga. Romaani puuduseks on asjaolu, et see käsitleb vähe töörahvahulkade massilist legaalset liikumist, kirjeldades peamiselt kommunistliku partei illegaalset tegevust.
J. Saat
Märksõnad:
eesti ilukirjandus
Hind:
4,00 EURTeema
Ilukirjandus: eesti kirjandus alla viimati lisatud:
Grete Márquez, Eesti naise õnn. Kuidas ma lahkusin Eestist ja läksin Hispaaniasse,
J&U, 2009, hind: 4,00 eurot
Andrei Ivanov, Harbini ööliblikad,
Varrak, 2013, hind: 22,00 eurot
August Gailit, Karge meri,
Eesti Raamat, 1983, hind: 5,00 eurot
Eduard Vilde, Mäeküla piimamees,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1960, hind: 5,00 eurot
Juhan Madarik, Riigikukutajad,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1950, hind: 7,00 eurot
Paul Kuusberg, Südasuvel,
Eesti Raamat, 1966, hind: 4,00 eurot
Jüri Ehlvest, Päkapikk kirjutab,
Vikerkaar, 1997, hind: 6,00 eurot
Vladimir Beekman, Eesli aasta,
Eesti Raamat, 1979, hind: 4,50 eurot
Jaan Kärner, Moodne orjus. Tõsieluromaan,
Eesti Raamat, 1971, hind: 4,00 eurot
Endel Tennov, Kolm romaani,
Eesti Raamat, 1980, hind: 3,00 eurot
Ilukirjandus: eesti kirjandus all on 4366 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!