Teema: Ilukirjandus: väliskirjandus
Pealkiri:
Kellavärgiga apelsin. XX sajandi romaanAutor(id): Anthony Burgess
Kirjastus: Eesti Päevaleht, Mediasat Group
Linn: Tallinn, Madrid
Aasta: 2005
Originaalkeel: inglise keel
Tõlkija: Udo Uibo
ISBN: 8498193338
Lehekülgi: 154
Sari: Eesti Päevalehe raamat. XX sajand 6
Seisukord: normaalses korras raamat
Mõõdud: 126 × 210 mm
Suurus: tavaformaadis ja kõvade kaantega ning ümbrispaberiga raamat
Sisu:
#T282# RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL.
Tuntud inglise autori hoiatav kujutlus ühiskonnast, kus räägitakse vene-inglise segakeelt ning võimutsevad noorukite jõugud. Peategelane Alex on omamoodi üksikisiku vägivalla kehastus, ning talle vastandatakse riiklik, seadustatud vägivald.
Inglise kirjanik ja helilooja Anthony Burgess (kodanikunimega John Anthony Burgess Wilson, 19171994) on kõige tuntumaks saanud just oma romaaniga «Kellavärgiga apelsin», kuigi tema avaldatud raamatuid on mitukümmend, lisaks veel kirjandusteaduslikud käsitlused, loengud, sümfooniad, balletid ja ooper.
Võib-olla oli selline erakordne viljakus tingitud ka sellest, et 1959. aastal avastasid arstid tal ajukasvaja ning pidasid tõenäoliseks, et tal on elada jäänud vaid aasta. Seda allesjäänud aega, mis kujunes hoopis 35 aasta pikkuseks, kasutas kirjanik ära täiel määral.
Käesoleva, originaalis 1962. aastal ilmunud ja peagi kultusromaaniks kujunenud romaani populaarsusele on kindlasti kaasa aidanud Stanley Kubricku film (1971), millega kaasnesid kirglikud vaidlused vägivalla olemuse üle. Aastal 2000, kui see film Londonis täies ulatuses ekraanile jõudis, olid kõik need küsimused ja Burgessi romaan endiselt aktuaalsed. Raamatu populaarsuse püsivust tänapäeval võib hinnata kas või kümnete teosele pühendatud kodulehekülgede ja tuhandete linkide järgi internetis.
Originaali pealkiri: A clockwork orange
Märksõnad:
inglise ilukirjandus
romaanid
Sari: Eesti Päevalehe raamat. XX sajand nr. 6
--------------------------------------------
Arvustus Anthony Burgessi romaanile „Kellavärgiga apelsin“
Hoorasoo kaos, mis on inimsus
Loodan, et ma ei eelda inimestest liiga palju, kui kirjutan nii – Anthony Burgessi romaan „Kellavärgiga apelsin“ ei nõua ilmselt kuigi palju tutvustamist. Samanimeline Stanley Kubricku film on muutunud lausa kultusfilmiks, küllap paljud isegi ei mäleta, et see baseerub tegelikult minu arvustataval romaanil. Mäletan ühte seika koolist, kui ütlesin kursaõele, et mulle meeldib bänd Blur ja tema küsis selle peale, et küllap on siis mu lemmikfilm „Kellavärgiga apelsin“. Just nii ikoonilseks see Kubrikcku interpretatsioon muutunud on. Tajusin autori kibestumist, kui lugesin üht temaga tehtud intervjuud ja ta sõnas, kuidas ta poleks pidanud seda raamatut kirjutama, kuna seda tõlgendatakse valesti, ohtlikult valesti.
Nendele, kes ei tea või ei mäleta, väike kokkuvõte – romaan räägib ühest Londoni noorsand Alexist, kes on endavanuste huligaanide gängi juht. Neid ei huvita seadused, teiste valu, moraal, nad peksavad ja vägistavad ja varastavad ja tapavad enda lõbuks. Kui Alex lõpuks mõrva eest vangi läheb, ilmneb, kuidas karistus ei ole meeltparandava toimega. Alexist saab uue halba väljajuuriva ajupesu vabatahtlik katsejänes, mille tulemusel igasugune vägivald tekitab temas kohutavaid füüsilisi piinu, omamoodi Pavlovi refleks. Seejärel saadetakse „paranenud“ Alex vabadusse, kus endised ohvrid talle kätte maksavad.
Esimese asjana torkab antud teost lugedes silma Alexi ja tema bande keelekasutus, mida nimetatakse nadsatiks. Selle Ameerika ja Inglise slängist ja Vene laensõnadest koosneva keelega harjumine võtab alguses natuke aega, paarikümne lehekülje lugemise järel pole enam tarvis raamatu lõpus olevaid sõnaseletusi otsida. Stiilinäide: „Pete’il ja Georgie’l olid teravad nossed, minul omakorda oli stara hoorasoo kõrilõikamisbritva, millel ma tol ajal mõistsin kunstipäraselt välkuda ja särada lasta. Me dratsisime, vana Luuna oma pinnal kakerdavate tšellodega oli parajasti tõusmas, tähed särasid nagu nossed, mis tahavad draakas kaasa lüüa. Sain oma britvaga ühe Billyboy kärsa plate-esise pealaest jalatallani puruks käristada, hästi hästi kenasti, niiet ma plotti üldse ei kriimustanud. Dratsiv Billyboy kärss märkas järsku, et ta on ülalt alla lahti lõigatud nagu hernekaun, kõht paljas ja vaesed vanad bulloksid välkumas,
Hind:
11,00 EURTeema
Ilukirjandus: väliskirjandus alla viimati lisatud:
Hermann Hesse, Klaaspärlimäng,
Eesti Raamat, 1976, hind: 11,00 eurot
Fjodor Dostojevski, Idioot,
Eesti Raamat, 1975, hind: 13,00 eurot
Doris Lessing, Viies laps,
Eesti Raamat, 1995, hind: 5,00 eurot
David Herbert Lawrence, Lady Chatterley armuke,
Tänapäev, 2007, hind: 12,90 eurot
Daphne du Maurier, Rebecca,
Varrak, 1993, hind: 7,00 eurot
Amy Tan, Õnnerõõmu Klubi,
Varrak, 1996, hind: 4,50 eurot
Luanne Rice, Tähed juhatavad koju,
Ersen, 2003, hind: 8,00 eurot
Stefan Zweig, Muutumisuim,
Monokkel, 1999, hind: 4,00 eurot
Titia Sutherland, Abielupuhkus,
Odamees, 2001, hind: 4,50 eurot
Julie Ortolon, Lihtsalt täiuslik. Triloogia 2. raamat,
Ersen, 2006, hind: 6,00 eurot
Ilukirjandus: väliskirjandus all on 6827 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!