Teema: Majandus, poliitika
Pealkiri:
Eesti majanduse teataja 2 (129) 2002Autor(id): Peatoimetaja: Aime Hendre
Kirjastus: Teataja
Linn: Tallinn
Aasta: 2002
Originaalkeel:
ISBN: 14064499
Lehekülgi: 144
Seisukord: kasutatud ajakiri, normaalses seisukorras, köitmisaugud läbi ajakirja
Suurus: suures formaadis, pehmete kaantega
Sisu:
kasutatud ajakiri, normaalses seisukorras, köitmisaugud läbi ajakirja
Mida otsustati Dohas WTO ministrite konverentsil
Novembris 2001 toimus WTO liikmesriikide väliskaubanduse eest vastutavate ministrite IV konverents, mis otsustas avada uue mitmepoolsete kaubandusläbirääkimiste vooru. Käesoleva aasta jaanuaris käivitatud voor on Eestile esmakordne võimalus osaleda WTO liikmena sellistel kõnelustel. Välisministeeriumi asekantsler Tõnis Nirk annab ülevaate valdkondadest, mille üle uue vooru läbirääkimisi alustatakse, ning sellest, millised on Eesti huvid ja seisukohad nendes valdkondades. Autor selgitab küsimuste tausta, milles WTO liikmetel on olnud enne kokkuleppele jõudmist enim lahkhelisid.
Eesti põllumajanduspoliitika kolm tahku
Põllumajandusministeeriumi põllumajandusosakonna juhataja Mai Talvik käsitleb oma põhjalikus analüüsartiklis Eesti põllumajanduse arengut lähiminevikus ja tulevikuperspektiivis. Eesti põllumajanduspoliitikas võib eristada kolme tahku sõltuvalt sisepoliitikast ja suhetest Maailma Kaubandusorganisatsiooni ning Euroopa Liiduga, aga ka arenguist neis organisatsioonides. Artiklit ilmestab rikkalik faktimaterjal põllumajanduse kogutoodangu, tööhõive, riigieelarveliste toetuste ja sissetulekute ning põllumajandusalaste läbirääkimiste kohta.
Kaupade rahvusvahelist müüki reguleerib Viini konventsioon
ÜRO konventsioon kaupade rahvusvahelise ostu-müügi lepingute kohta ehk Viini konventsioon on suures osas nüüdisaegse võlaõiguskäsitluse aluseks ja on avaldanud mõju ka riikide seadusandluse uuenemisele. Viini konventsioon on saavutanud soovitud rahvusvahelise leviku – 2001. a detsembri seisuga oli selle ratifitseerinud 60 riiki ja umbes 2/3 rahvusvahelisest kaubandusest toimub konventsiooniga liitunud riikide vahel. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Tartu esinduse juhataja Toomas Hansson annab ülevaate rahvusvaheliste müügilepingute sõlmimisest, lepingupoolte kohustustest ning õiguskaitsevahendite kohaldamisest.
Müügilepingud tsiviilkoodeksis ning lepingute ja lepinguväliste kohustuste seaduses
Sorainen Law Offices´i jurist Paul Künnap võrdleb peamisi erinevusi Riigikogus vastu võetud lepingute ja lepinguväliste kohustuste seaduse (LLKS) müügilepingute peatüki ja tsiviilkoodeksi ostu-müügi peatüki vahel ning selgitab LLKSi müügilepingute regulatsiooni ettevõtjate vahelistes suhetes.
Varade hindamise standardid
Paljudes äritegevuse valdkondades on vaja teha varade hindamisi, mis oleksid sooritatud professionaalselt ja ühesugustel alustel ning mida teised riigid tunnustaksiod ja kasutada saaksid. Tallinna Tehnikaülikooli logistika ja kinnisvara õppetooli juhataja Ene Kolbre tutvustab Rahvusvahelise Hindamisstandardite Komitee ja Euroopa Hindajate Ühingute Grupi tegevust, rahvusvaheliste hindamisstandardite IVS 2001 eesmärke ja nende kasutamise eeliseid ning Euroopa hindamisstandardeid EVS 2000 ja nende eeliseid.
Saastetasud suurenevad
10. jaanuaril jõustunud saastetasu seaduse muutmise seadusega kehtestati saastetasu määrad saasteainete viimisel välisõhku, veekogudesse, põhjavette ja pinnasesse ning jäätmete kõrvaldamisel. Uued tasumäärad kehtestati aastateks 2002-2005. Keskkonnaministeeriumi keskkonnaökonoomika ja -kontrolli nõunik Eva Kraav annab ülevaate saastetasude korrigeerimisest ja saastetasu asendamisest, mis peaks pakkuma erilist huvi ettevõtjatele.
Tähtsamad õigusaktid
2000. aastal antud riigiabi aruanne
Tõestamisseadus
Tõestamisseaduse rakendamisega seotud seaduste muutmise seadus
Hoiu- ja laenuühistu seadus
Tulundusühistuseadus
Käibemaksuseaduse täiendamise seadus
Riiklike eluruumide järelmaksuga erastamise intress
Maamaksuseaduse rakendamise korra muutmine
Kaubadeklaratsiooni vormid ja käibedeklaratsiooni täitmise juhend (terviktekst)
Tolliväärtuse deklareerimise, hindamise ja korrigeerimise kord (terviktekst)
Sotsiaalhoolekandeseadus (terviktekst)
Riiklike peretoetuste seadus
Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seadus (terviktekst)
Kaitstavate loodusobjektide seadus (terviktekst)
Jäätmearuande vorm ja esitamise kord
Saastetasu seadus (terviktekst)
Toidutoorme ja toidu sissevedamiseks tegevuslubade väljastamise kord
2002. aastal antavad põllumajanduse ja maaelu riiklikud toetused
Hind:
1,50 EUR