Teema: Kultuur
Pealkiri:
Lõbus vaatelavaAutor(id): Timotheus Polus
Kirjastus: EKSA
Linn:
Aasta: 2025
Originaalkeel:
ISBN: 9789916768112
Lehekülgi: 383
Seisukord: heas korras uus raamat kirjastusest
Mõõdud: 200x200
Suurus: Kõvakaaneline
Sisu:
Selle raamatu saame teele panna keskmiselt 3-5 päeva jooksul peale raha laekumist meie arvele.
Timotheus Poluse (1599–1642) „Lõbus vaatelava“, mis trükiti 1639. aastal Lübeckis, on üks esimesi terviklikke ja suuremahulisi eesti kirjandusteoseid, kujutades endast kitsamalt võttes teatmeteost: entsüklopeediat kõikvõimalike erinevate ametite, seisuste ja ühiskonnagruppide kohta, alates käsitöölistega ja lõpetades kääbuste, türannide ja libahuntidega.
Põhjus, miks sellest raamatust ja selle autorist kooli kirjandustundides pole juttu olnud, on see, et Polus oli sündinud Saksamaal, oli sakslane, eesti keelt ei osanud ega kirjutanud selles keeles, „Lõbus vaatelava“ on kirjutatud saksa keeles ning eestlasteni ei jõudnud – ei kaasajal ega hiljem. Põhjus, miks seda raamatut pidada eesti kirjandusteoseks, on see, et alates vähemalt 1628. aastast oli Polus Tallinna elanik, esmalt kooliõpetaja, seejärel 1631. aastal asutatud Tallinna Gümnaasiumis luulekunstiprofessor, „Lõbus vaatelava“ on kirjutatud Tallinnas ning nii autor kui ka teos osalesid 17. sajandi Eesti vaimses elus, protsessis, milles osalesid ka Heinrich Stahl ja Reiner Brockmann ning mis muuhulgas andis hoo sisse eestikeelsele kirjakultuurile. Timotheus Poluse „Lõbus vaatelava“ on eesti kirjandusteos samadel alustel, nagu Balthasar Russowi „Liivimaa kroonika“, ka olid mõlemad teosed oma aja Euroopas ühtviisi tuntud ja populaarne lektüür. Eestiga seotuks jäi Polus pärast surmagi, tema põrm puhkab teadmata kohas Niguliste kiriku ümbruses.
„Lõbusa vaatelava“ kirjutamiseks võttis Polus eeskuju varasematest sellelaadsetest teostest, materjali lisades ja täiendades. Paaril korral on teoses juttu ka Eesti kohalikest oludest. Tänapäeva lugejale pakub see raamat niihästi hariva kogemuse kui ka meelt lahutava elamuse, maalides detailirohke ja kohati lausa jahmatava pildi sellest, mida üks 17. sajandi tippharitlane pidas ajalooliseks tõeks. Näeme siin fakte ja fantaasiat hämmastava kergusega ühte sulandumas, objektiivsuse püüdesse sekkumas Rootsi riigi saksa rahvusest alama kord luterlikku, kord varahumanistlikku isiklikku kommentaari. See on õpetlik ja huvitav ajalooline dokument, varajase eesti kirjanduse varjus püsinud suurteos, mis tänapäeva eesti lugejale on antud ohtrate selgituste saatel.
Jaak Urmet
Märksõnad:
EKSA
Hind: -

Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Lõbus vaatelava, Timotheus Polus, EKSA 2025Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Kultuur alla viimati lisatud:
Friedrich Reinhold Kreutzwald, Alg-Kalevipoeg (Alg-Kalewipoeg),
Ammukaar, 2019, hind: 21,00 eurot
koostanud ja toimetanud Livia Viitol, Igihaljas Vilde. Artikleid 2005-2009,
Eesti Kirjanduse Selts, 2009, hind: 14,00 eurot
Mihhail Lotman, Maria-Kristiina Lotman, Eesti silbilis-rõhulise rütmika jooni:neliktrohheus ja -jamb 19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi alguses,
EKSA, 2018, hind: 19,00 eurot
Juhan Kurrik, Ilomaile,
TÜ Kirjastus, 2013, hind: 23,00 eurot
Peter Lewis, Võitluskunstide müüdid ja legendid,
Byronet, 2002, hind: 15,00 eurot
Maaja Hage, Kõnelema! Harjutusi suulise väljendusoskuse arendamiseks koos õpetuste ja soovitustega,
Koolibri, 1994, hind: 14,00 eurot
Argo Mund ja Ellen Uuspõld, Õpetusi ja harjutusi algajale keeletoimetajale,
Tartu Ülikooli Kirjastus, 2009, hind: 6,00 eurot
Mari Mets, Suhtlusvõrgustikud reaalajas: võru kõnekeele varieerumine kahes Võrumaa külas,
Tartu Ülikooli Kirjastus, 2010, hind: 10,00 eurot
Toimetanud Katrin Maiste, Mart Meri ja Raina Reiljan, Eesti keel ja kultuur maailmas III,
Eesti Instituut, 2009, hind: 4,00 eurot
peatoimetaja Marin Laak; koostajad ja toimetajad: Ene-Reet Soovik, Elle-Mari Talivee, Jason Finch, Anu Printsmann, Methis 2019/24. Kirjanduslikud linnauuringud,
Tartu Ülikooli Kirjastus, 2019, hind: 7,00 eurot
Kultuur all on 4736 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!