Teema: Määrajad
Pealkiri:
Eesti lindude välimäärajaAutor(id): Eerik Kumari
Kujundaja: Heldur Viires
Kirjastus: Valgus
Linn: Tallinn
Aasta: 1984
Originaalkeel:
Lehekülgi: 224
Seisukord: pisut kulunud kaaned, sisu olemas ja korras
Mõõdud: 135 × 206 mm
Suurus: tavaformaadis, kõvade kaantega
Sisu:
EESSÕNA RAAMATU NELJANDALE TRÜKILE
Välimääraja esimene trükk nägi ilmavalgust 1953., teine 1959. ja kõhnas 1974. aastal. Neljas trükk, ilmudes nüüd värviliste joonistega määramistabelites leiduvate kõikide liikide kohta, hõlbustab suuresti lindude tundmist. Tabelites on tehtud hulk täiendusi ja parandusi, kuid oma põhimaterjalilt on nad jäänud endiseks.
Käesolev väljaanne sisaldab ka 22 haruldasema liigi kirjeldused, mis eelmistes väljaannetes puudusid: purpur-haigur, roosaflamingo, lühinokk-rabahani, punavesik, kirju-hahk, raisakotkas, kaeluskotkas, sootilder, kaljukajakas, lõunatirk, põhjatirk, punapea-õgija, mustlauk-õgija, roosa-kuldnokk, roo-ritsiklind, vööt-lehelind, kuld-lehelind, roohabekas, ida-puukoristaja, väiketsiitsitaja, põhjatsiitsitaja, kuldtsiitsitaja. Osa neist liikidest on meile levimas, teisi võime köhata läbirändel, kolmandad on juhuslikud külalised, kelle eksimine meile sageneb. Loodame, et linnuhuvilised mõnegagi neist edaspidi kokku puutuvad.
Linnusõbrad on heal meelel vastu võtnud välimääraja juhend- ja teabematerjali raamatu lõpuosas ja soovi avaldanud, et sääraseid üldhariduslikke peatükke rohkendataks. Pole ju meie ega ka üleliidulises kirjanduses nüüdisornitoloogia seisu ja tegevussuundade kohta kuigi palju leida. Püüdsime käesolevas väljaandes rahuldada harrastusornitoloogide neid õigustatud soove. Raamat lõpeb traditsioonilise Eesti lindude süstemaatilise nimestikuga, seisuga 1. jaanuar 1981.
Selle raamatu ilmumise ajaks on möödunud 60 aastat esimese Eesti lindude nimestiku avaldamisest 1922. aastal. Too nimestik sisaldas 272 liiki ja vormi. Ajamerre vajunud on ka 30 aastat välimääraja esimese trüki ilmumisest 1953. aastal, millal meie linnustiku nimestikus oli 300 liiki ja vormi. Nüüd on neid juba 331. Ornitoloogia ajaloos on need aastakümned lühike ajavahemik, kuid Eesti linnuteadust on nad rikastanud nii kvantitatiivselt kui ka kvalitatiivselt. Hulk uusi leide ootab meie linnu-harrastajaid ka lähemas tulevikus — selles oleme kindlad ja uute. avastuste tegemiseks soovime kõigile palju edu. Autor meenutab tänutundega viljakat koostööd kunstnik HELDUR VIIRESEGA selle raamatu illustreerimisel hästiõnnestunud värvipiltidega. Samuti avaldab ta tänu kolleegidele TA Zooloogia ja Botaanika Instituudist kaasabi eest raamatu koostamisel. Ta oleks tänulik ka tarvitajaskonnast saabuvate ettepanekute eest välimääraja edasiseks täiustamiseks, mida palub saata aadressil: 202400 Tartu, Vanemuise 21, Eesti NSV Teaduste Akadeemia Zooloogia ja Botaanika Instituut.
Tartu, jaanuar 1981.
EERIK KUMARI
4., parandatud ja täiendatud trükk
Hind:
15,00 EURTeema
Määrajad alla viimati lisatud:
Endel Laas, Dendroloogia,
Valgus, 1987, hind: 18,00 eurot
Olev Henno, Puude ja põõsaste määraja,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1963, hind: 30,00 eurot
Koostanud: Karl Eichvald, M. Kask, L. Laasimer, Erast Parmasto, Silvia Talts, H. Tuvikene, A. Vaga, E. Varep, Linda Viljasoo, Albert Üksip; Toimetanud: M. Kask, A. Vaga, Eesti taimede määraja. Abiraamat sõnajalg-, paljasseemne- ja katteseemnetaimede tundmaõppimiseks,
Valgus, 1966, hind: 12,00 eurot
Rein Kuresoo, Hendrik Relve, Indrek Rohtmets (koostajad), Eesti elusloodus. Kodumaa looduse teejuht,
Varrak, 2001, hind: 30,00 eurot
Kalju Kask ja Jaan Kivistik, Puuviljad ja marjad Eestis,
Ilo, 2005, hind: 14,00 eurot
Heljo Krall, Rohumaataimede tõusmed. Liblikõielised ja rohundid,
Valgus, 1973, hind: 9,00 eurot
Eerik Kumari, Eesti lindude välimääraja,
Valgus, 1984, hind: 15,00 eurot
Kuulo Kalamees, Meie seeni,
Valgus, 1976, hind: 4,00 eurot
Eerik Kumari, Eesti NSV linnud,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1954, hind: 10,00 eurot
H. Kivi, K. Kivi, Aiakultuuride haiguste määraja,
Valgus, 1976, hind: 4,00 eurot
Määrajad all on 186 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!