Teema: Ilukirjandus: eesti kirjandus
Pealkiri:
Romaanid IV. Ümera jõel. Tuli tuha allAutor(id): Mait Metsanurk
Kujundaja: Aleksander Koemets
Kirjastus: Eesti Raamat
Linn: Tallinn
Aasta: 1980
Originaalkeel:
Lehekülgi: 648
Sari: Mait Metsanurga valitud teosed 4
Seisukord: kohati kulunud ümbrispaber, sisu normaalses korras
Mõõdud: 140 × 208 mm
Suurus: tavaformaadis, kõvade kaantega
Sisu:
RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 196
Eesti silmapaistva romanisti M. Metsanurga kaks ajaloolist romaani - »Ümera jõel» (1934) ja «Tuli tuha all» (1939).
Teosega »Ümera jõel» algas ajalooliste ainete viis aastat kestnud intensiivne esiletung eesti proosas.
Romaan kujutab eestlaste muistse vabadusvõitluse algust. Maa ja rahvas elas alles sõltumatuses, kuid vabaduse kaotamise oht oli silmanähtavalt lähedal. Liivlaste ja latgalite maal olid sakslased end juba kindlustanud, oli alanud nende rünnak eestlaste vastu. Väga nappi ajaloolist andmestikku aluseks võttes kirjutas Mait Metsanurk mõttekujutusliku tegelaskonna ja intriigiga ning valdavalt ka mõttekujutusliku sündmustikuga romaani. Seejuures püüdis ta kõiges jääda võimalikult tõenäose piiridesse ning tuli sellega hästi toime. Nii sündis ka Mägiste vanem Vello, «väikese ja vaese kihelkonna poolenisti isehakanud käskija» (F.Tuglas), kes oma sisemist ebakindlust ja väliseid takistusi ületades tõuseb tõeliseks vanemaks, jõuab tekkinud poliitilise olukorra tunnetamiseni ning sellele vastava tegutsemiseni.
M.Metsanurk kujutab romaanis ajalooallikate järgi tundmatut Mägiste kihelkonda ning selle samavõrra mitteajaloolist vanemat, kellel ta laseb siin juhtida selliseid 1210. aasta hilissuvel toimunud ajaloolisi sündmusi, nagu eestlaste vasturetk, Võnnu piiramine ja taganemisel toimunud võidukas Ümera lahing.
«Tuli tuha all» elustab hoopis teist aega ja teist olukorda. Rahvas elas orjuses, võõramaiste vallutajate ikkes, ning vägivaldsele väljaastumisele ei saanud seada mingeid vähegi kaugemaleulatuvaid eesmärke.
Romaani tegevus toimub aastatel 1695-1697, maad ja rahvast laastanud suure näljahäda ajal. Hukkus ligikaudu viiendik tolleaegsest maarahvast - umbes 70 000 inimest. Jutustus sellest, kuidas Laeva mõisa talupoeg Piiri Tõnu vankumatu visadusega oma peremeheväärikust ja õigusi kaitseb, kasvab laastava näljahäda ahistuses ühte võitlusega, mida rahvas peab oma olemasolu eest.
Ülo Tonts
eesti ilukirjandus, romaanid, jutustused, ajaloolised romaanid, sõjalood
Sari: Mait Metsanurga valitud teosed
Hind:
7,00 EURTeema
Ilukirjandus: eesti kirjandus alla viimati lisatud:
Enn Vetemaa, Eesti näkiliste välimääraja,
Eesti Raamat, 1983, hind: 7,00 eurot
Herta Laipaik, Hauakaevaja lood,
Eesti Raamat, 1991, hind: 7,00 eurot
Raimond Kaugver, Tee isa juurde,
Eesti Raamat, 1987, hind: 3,00 eurot
Raimond Kaugver, Disko,
Eesti Raamat, 1982, hind: 4,00 eurot
Erik Tohvri, Kodumaja,
Varrak, 2004, hind: 17,00 eurot
Emil Tode, Piiririik,
Tuum, 1993, hind: 25,00 eurot
Raissa Kõvamees, Sõja lapsed,
Orto, 1967, hind: 11,00 eurot
Veera Saar, Maa hind,
Eesti raamat, 1990, hind: 3,50 eurot
Andrus Kivirähk, Mees, kes teadis ussisõnu,
Eesti Keele Sihtasutus, 2007, hind: 16,00 eurot
Herta Laipaik, Ood litrilisele õhtukleidile,
Olion, 1999, hind: 15,00 eurot
Ilukirjandus: eesti kirjandus all on 4309 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!