Teema: Eesti ajalugu
Pealkiri:
Läänemaa kalmistud I. Üldosa. Kullamaa kihelkonna kalmistudAutor(id): Koostanud Lembitu Tarang
Kirjastus: Kullamaa Kihelkonnamuuseum
Linn:
Aasta: 2011
Originaalkeel:
Lehekülgi: 95
Sari: Kullamaa Kihelkonnamuuseumi toimetised 2 1
Seisukord: normaalses korras raamat
Mõõdud: 210 × 295 mm
Suurus: suures formaadis, pehmes köites
Sisu:
Raamatu üldosas kirjeldab arheoloog Mati Mandel kalmevorme ja matmiskombeid Läänemaal kiviajast muinasaja lõpuni. Ajaloolane Kalev Jaago tutvustab matusepaiku ja -kombeid 1227 kuni 1772. Käsitlust leiavad trapetsikujulised hauakivid, matused maakirikutesse, Haapsalu vanimad matusekohad ja luterlik matusekultuur sel perioodil. Kirjeldatakse Läänemaa kalmistute tüüpe, matusekombestikku 19 ja 20 sajandil.
Miks kaeti peeglid, kui surnu oli majas, kuhu visati surnupesemise vesi, mis pandi surnule kaasa ja miks peale matust kalmistult lahkudes tuli hobused kihutama ajada?
Üksikasjalisemalt käsitletakse Kullamaa kihelkonna kalmistuid. Kuna kalmistu inventeerimine annab meile ainult isiku nime ja ta haua asukoha, siis käesolevas raamatus lähtutakse personaaliast. Püütakse tutvustada siinsetele kalmistutele maetud kohalikule kogukonnale läbi aegade tähtsaid inimesi. Eraldi on välja toodud Vabadusristi kavalerid, kohalike koolide õpetajad, kirikuõpetajad ja köstrid, omavalitsustegelased alates mõisaajast. Kohalike mõisate omanikud, tuntud põllumehed, metsandustöötajad, kaupmehed, ettevõtjad, kultuuritegelased, kunstnikud,heliloojad, rahvalaulikud, arstid ja apteekrid – kõik nad on saanud lühikese iseloomustuse, sageli on toodud mõni huvitav seik nende elust.
Miks Sassi-Jaani põlistalust pärit Jüri Klaasseni, Maaülikooli rektori Mait Klaasseni vana-vanaisa hüüdnimi oli Joodik-Jüri, kuigi ta alkoholi suu sisse ei võtnud? Kelle juures Kaldapealse talus käis suviti külas peaminister Kaarel Eenpalu ja kuidas ta sinna sõitis? Kes kullamaalastest oli Konstantin Pätsi raviarst Jämejalas ja kes kudus Pätsile Siberisse kaasa soojad villased käpikud? Keda Kullamaa juurtega inimestest on Dalai-Laama nimetanud oma isiklikuks sõbraks? Kes oli mees, kes toimetas Lihulas ajalehte, sai 1938 aastal Eesti Wabariigi Valgetähe teenetemärgi ning 1950 aastal Nõukogude Liidu Stalini preemia?
Saame teada, et Sitakoti talus oli ka järeltulijaid peale Matsi. Nimelt näitab kirikuraamat, et 26. novembril 1692 ristiti Kullamaa kirikus Sitakoti Siimu poja Mardi ja ja tema naise Sitakoti Liiso laps Tiiu. Seega kalmistuinventuuri andmed on muutunud elavaks, me teame nüüd, kes on hauanumbrite ja nimede taga.
Käsitletakse veel kalmistute dendrofloorat, hauatähiseid ja hauakirjade tüüpe. Lisades on toodud mitmesuguseid matustega ja mälestamistega seotud dokumente. Raamat on asendamatu abivahend koduloo tutvustamisel ja kalmistuturismi korraldamisel.
Märksõnad:
Kullamaa kalmistu
Piirsalu vana kalmistu
Piirsalu uus kalmistu
Kuijõe kalmistu
Rehemäe kalmistu
kalmistud
kalmed
matmiskombestik
hauad
hauatähised
hauasambad
hauaplaadid
ühiskonnategelased
kultuuritegelased
kodulugu
Läänemaa
Kullamaa
Kullamaa kihelkond
Kullamaa Kihelkonnamuuseumi toimetised
Hind: -
Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Läänemaa kalmistud I. Üldosa. Kullamaa kihelkonna kalmistud, Koostanud Lembitu Tarang, Kullamaa Kihelkonnamuuseum 2011Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Eesti ajalugu alla viimati lisatud:
Koostanud: Enno Tammer, Nõukogude kool ja õpilane. Meie mälestused,
Tammerraamat, 2006, hind: 25,00 eurot
Vaino Kallas, 1944 ehk viimane katse,
Grenader, 2016, hind: 13,00 eurot
Koostaja (editor): Gustav Naan, Soviet Estonia. Land. People. Culture,
Valgus, 1980, hind: 8,00 eurot
Raimo Pullat; editors Tõnis Liibek and Risto Pullat, History of Old Tallinn,
Estopol, 2009, hind: 13,00 eurot
Oskar Loorits, Eesti rahvausundi maailmavaade,
Perioodika, 1990, hind: 16,00 eurot
Jüri Kivimäe, Aivar Kriiska, Inna Põltsam, Aldur Vunk, Merelinn Pärnu,
Pärnu Linnavalitsus, 1998, hind: 7,00 eurot
Uno Trumm, Väinu Rozental, Eesti turbatööstuse ajalugu,
In Nomine, 2012, hind: 15,00 eurot
Koostanud Lembitu Tarang. Toimetanud Silvi Tarang, Kullamaa kihelkond. Kultuuriajaloost ja loodusväärtustest,
Kullamaa Vallavalitsus, 2005, hind: 15,00 eurot
Heikki Rausmaa, Kultuuri sildi all saab üsna palju ära teha,
Argo, 2015, hind: 13,00 eurot
Aldur Vunk, «Kuningamäng» ärkamisaja koidikul,
TÜ Kirjastus, 2012, hind: 15,00 eurot
Eesti ajalugu all on 3309 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!