Teema: Majandus, poliitika
Pealkiri:
Eesti majanduse teataja 1 (128) 2002Autor(id): Peatoimetaja: Aime Hendre
Kirjastus: Teataja
Linn: Tallinn
Aasta: 2002
Originaalkeel:
ISBN: 14064499
Lehekülgi: 144
Seisukord: kasutatud ajakiri, normaalses seisukorras, köitmisaugud läbi ajakirja
Suurus: suures formaadis, pehmete kaantega
Sisu:
kasutatud ajakiri, normaalses seisukorras, köitmisaugud läbi ajakirja
Eesti majanduskroonika: IV kvartal 2001
Valik olulisi andmeid, lühisõnumeid ja -uudiseid Eesti majanduselust möödunud aasta neljandas kvartalis.
Karistusseadustik vastu võetud – uus ajajärk Eesti kriminaalõiguses
2001. a 6. juunil võttis Riigikogu vastu uue karistusseadustiku. Tallinna linnakohtu kohtunik Priit Pikamäe annab ülevaate kriminaalõiguse reformi käigust. Karistusseadustiku jõustumisega kaotavad kehtivuse nii senine kriminaalkoodeks kui ka haldusõiguserikkumiste seadustik ning edaspidi reguleerib kogu Eesti karistusõigust üks karistusseadustik. Karistusseadustik kehtestatakse eraldi seadusega, mis on Riigikogu menetluses.
Ülevaade uuest käibemaksuseadusest
Tartu Ülikooli finantsõiguse lektor Lasse Lehis annab mahukas artiklis väga üksikasjaliku ülevaate uuest, käesoleva aasta 1. jaanuaril kehtima hakanud käibemaksuseadusest ja selle senikehtestatud rakendusaktidest.
Tulu- ja sotsiaalmaksuga seotud muudatused 2002. aastal (II)
Ajakirja eelmise aasta 12. numbris peatus rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna otseste maksude talituse juhataja Ivo Vanasaun muudatustel tulu- ja sotsiaalmaksuseadustes, mida tuli arvestada juba jaanuarikuus. Käesolevas artiklis selgitab autor täpsemalt, millised muudatused on eelnimetatud kahes maksuseaduses juriidiliste isikute osas ning kuidas maksustatakse füüsilise isiku ettevõtlus- ja muu tulu.
Tulu liigid, millelt ei pea tulumaksu maksma
IMG Konsultant ASi jurist-maksukonsultant Ranno Tingas käsitleb 2001. aasta jooksul tehtud muudatusi ja täpsustusi mittemaksustatava tulu liikide kohta, mis jõustusid möödunud aasta jooksul või alates selle aasta 1. jaanuarist.
Kogumispension – lisasissetulek pensionieas
Maksukonsultant Jüri Kalda selgitab, kellele on kogumispension kohustuslik ja kellele vabatahtlik, kuidas ja kui palju kogumispensioni makseid tasuda, millised on kohustusliku pensionikindlustuse väljamaksed. Kogumispensioni maksed vähendavad tulumaksukoormust, autor toob ka näite kogumispensioni ja tulumaksu arvestamise kohta.
Kontserni aruandlusest
Käesoleva aasta 1. jaanuaril jõustus raamatupidamise seaduse muudatus, mille põhieesmärk on luua õiguslikud alused ja kehtestada põhinõuded rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõtetest lähtuva kontserni aruandluse koostamiseks. Kaie Möller ja Veiko Hintsov Deloitte & Touche`ist kommenteerivad seadusse toodud täiendavat peatükki, mis sätestab kontserni aruande koostamise ja aastaaruannete konsolideerimise kohustuse.
Elukindlustuslepingute alused lepingute ja lepinguväliste kohustuste seaduses
Inglist & Ko Õigusbüroo juhataja Aare-Matti Inglist selgitab lähemalt lepingute ja lepinguväliste kohustuste seaduse elukindlustuslepingute peatükis sätestatud kindlustusandja ja kindlustusvõtja õigusi ning kohustusi ja kindlustusmaksete põhimõtteid.
Tähtsaim õigusakt tolli valdkonnas – tolliseadustik (II)
Tolliseadustik jõustub 2002. aasta 1. juulil. Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja asetäitja Marek Uusküla jätkab eelmise aasta 12. numbris alustatud tolliseadustiku tutvustamist.
Saastuse kompleksse vältimise ja kontrollimise seadusest
Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja -tehnoloogia peaspetsialist Jüri Truusa kommenteerib seadust, mille eesmärk on keskkonna kui terviku kaitse suurtootmisest tuleneva saaste eest säästliku keskkonnakasutuse põhimõtete järgimise teel. Seadus jõustub 1. mail 2002. Ajagraafiku, mis tähtajaks käitistel tuleb kompleksloa taotlus esitada, kinnitab valitsus.
Toiduseadus, veterinaarkorralduse seadus, loomatauditõrje seadus ja loomakaitseseadus muutusid
Osa rakenduslikke probleeme tekitanud valdkondi olid kõnealuste seaduste puhul samad ja nende regulatsioon oli vajalik lahendada ühtmoodi, seepärast otsustati muuta nelja seadust korraga. Põllumajandusministeeriumi veterinaaria- ja toiduosakonna toiduohutuse büroo juhataja Kairi Ringo ning sama osakonna veterinaartegevuse büroo juhataja Pille Tammemägi selgitavad, mida uued muudatused praktiliselt tähendavad.
Tähtsamad õigusaktid
Õigusaktides rahaühikute euroga asendamise seadus
Maamaksuseaduse muutmise seadus
Maa korralise hindamise tulemuste kehtestamine
Käibemaksuseaduse muutmise seadus
Käibemaksuseaduse rakendusakte
Tulu- ja sotsiaalmaksuseaduse rakendusakte
Tolliseaduse rakendusakte
Vedelkütuse kvaliteedinõuete muutmine
Palga alammäära kehtestamine
Riigiteenistujate töötasustamine 2002. aastal
Töötuskindlustuse seaduse rakendusakte
Saastuse kompleksse vältimise ja kontrollimise seadus
Toiduseaduse, veterinaarkorralduse seaduse, loomatauditõrje seaduse ja loomakaitseseaduse
muutmise seadus
Hind:
1,50 EUR