Teema: Sari/Perioodika: Loomingu Raamatukogu (LR)
Pealkiri:
Homo faberAutor(id): Max Frisch
Kirjastus: Perioodika
Linn: Tallinn
Aasta: 1965
Originaalkeel: saksa keel
Tõlkija: Ain Kaalep
Lehekülgi: 180
Sari: Loomingu raamatukogu 1965/44-46
Seisukord: kaaned pisut kulunud, sisu korras
Mõõdud: 126 x 200 mm
Suurus: tavaformaadis, pehmete kaantega
Sisu:
# RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL.
Eelnevalt on šveitsi kirjanikult Max Frischilt LR sarjas ilmunud «Härra Biedermann ja tulesüütajad».
«Homo faber» («seppinimene») kui «homo sapiensi» («tarkinimese») alaliik (või vastand?) on üks meie tehnikasajandi tüüpilisi kujusid, eriti kui silmas pidada nn. «Ameerika elulaadi». «Homo faberit» analüüsides ütleb Max Frisch mõndagi olulist kaasaja tähtsaimate probleemide kohta, kuid jutustab sealjuures ka igi-inimlikku, antiiktragöödiate arhailist hõngu õhkuvat lugu õnnetust Oidipusest meie päevil.
Ain Kaalep
Raamatuarvustus meie raamatublogist:
"Homo faberit" on nimetatud looks õnnetust Oidipusest meie päevil. Oidipuse loo mõte peitus selles, et püüd põgeneda oma saatuse eest on tulutu; selline püüd on omane homo faberile, kes usub, et inimene on igasuguste hierarhiate tipp ning võib elu kontrollida ratsionaal-loogiliste kaalutluste ja tehniliste saavutustega. "Homo faberi" peategelane Walter - kodutu, mitte millessegi kiindunud modernse ajastu inimese sümbol - uskus samuti ratsionaalsete kaalutluste võidukäiku ning statistikaisse, faktidesse; "Inimene planeerib" (lk 92). Walteri saatus oli tõdeda, et elu juhib juhuslikkus. Juhuslikkus ongi meie saatus. Oidipus põgenes oma arvatavate vanemate juurest, et pääseda oraakli õõvastavast ennustusest tappa oma isa ning abielluda enda emaga, kuid just sel viisil - põgenedes - sattuski ettemääratud saatuse keerisesse. Walter, hoolimata külmast kaalutlusest, et tema nooruspõlve armsal Hannal oleks mõttekam teha abort, kui naine rasedaks jääb, kohtub rea kokkusattumuste tagajärjel oma tütrega, kellest midagi ei tea, ning astub temaga intiimsesse suhtesse, tõenäosusest ja statistikast polnud mingisugust kasu. Nii Oidipuse põgenemise kui ka Walteri homo faber-liku veendumuse, et inimene on looduse kuningas, ebaõnnestumine kannavad endas ideed, et inimlikud väärtused ja arvamused on suhtelised. Tõenäosus ei aita inimesel mõista jumalikku-juhuslikku maailma. Oma surivoodil tõdeb Walter: „Elu ei ole aine, seda ei saa tehnikaga allutada“.
Oidipuse nimi tähendab kreeka keeles 'paistes jalgadega'. Laios sidus vastsündinul Oidipusel jalad kokku ning andis ta karjusele, et see viiks kurja saatusega imiku mäele surema. Samamoodi on nimega mänginud M. Frich, kas tahtlikult või mitte, - walter mitty on ingliskeelne väljend sõnale 'unistaja'. Walter oligi unistaja sõna traagilisemas mõttes - väärveendumus elu kontrollitavusest tegi tema elu üsnagi mõttetuks, lõpuks polnud tal midagi (lk 117 "Ma ei poolda enesetapmist, see ei tee ju seda olematuks, et oled maailmas elanud, ja sel tunnil soovisin ma - mitte iial elanud olla!"). Juhuslikkuse teinekordne võit, kui Sabeth suri, kuigi ussi nõelanutest pidid surema vaid nii vähesed, avab Walteri silmad juba põhjalikumalt. Kõik, elutraagika, inimlikud hirmud, mis ei hooli tõenäosusest, ebakindlus, jõudis temani palju hiljem. Koos nendega ka silmad ilu nägemiseks - kui õnnelik oli ta Kuubal teose lõpus. Ta lihtsalt nautis pisiasju – sigareid, napsu, ilusate naiste selgade vaatamist, tuult nahal, vett. Just siis, kui Walter maovähiga haiglasse pandi, oli ta võimeline elama inimlikult, homo ludens-likult. Lõppude lõpuks on kõik siiski mäng. Mõttetu, loogikale allumatu mäng.
Eva Elise Oll, www.vanaraamat.ee
Sari: Loomingu raamatukogu nr. 1965/44-46
Hind:
4,00 EUROtsing autori järgi:
Max Frisch, Montauk,
Varrak, 1997, hind: 10,00 eurot
Max Frisch, Olgu mu nimi Gantenbein,
Monokkel, 1996, hind: 5,00 eurot
Max Frisch, Stiller,
Eesti Raamat, 1968, hind: 4,00 eurot
Max Frisch, Sinihabe,
Perioodika, 1988, hind: 4,00 eurot
Max Frisch, Don Juan ehk armastus geomeetria vastu. Eluloomäng,
Perioodika, 1969, hind: 4,00 eurot
Max Frisch, Härra Biedermann ja tulesüütajad,
Ajalehtede ja Ajakirjade Kirjastus, 1961
Teema
Sari/Perioodika: Loomingu Raamatukogu (LR) alla viimati lisatud:
Artur Alliksaar. Koostanud: Paul-Eerik Rummo, Olematus võiks ju ka olemata olla,
Perioodika, 1968, hind: 4,00 eurot
Annie Saumont, Aeg elada ja teisi jutte,
Kultuurileht, 2018, hind: 15,00 eurot
Pier Paolo Pasolini, Teoreem,
Perioodika, 1990, hind: 8,00 eurot
Isak Dinesen, Varjud rohul [mälestusteraamat],
Perioodika, 1994, hind: 7,00 eurot
Franz Kafka, Öösel,
Perioodika, 1983, hind: 4,00 eurot
George Orwell, 1984,
Perioodika, 1990, hind: 15,00 eurot
Aleksandr Solženitsõn, Üks päev Ivan Denissovitši elus,
Perioodika, 1963, hind: 6,00 eurot
Clarice Lispector, Tähetund,
Kultuurileht, 2017, hind: 5,00 eurot
Carmina Burana, Carmina Burana,
Kultuurileht, 2006, hind: 5,00 eurot
Thomas Mann, Peremees ja koer,
Perioodika, 2003, hind: 5,00 eurot
Sari/Perioodika: Loomingu Raamatukogu (LR) all on 1696 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!