Teema: Maailma ajalugu
Pealkiri:
Peruu pärimusedAutor(id): Ricardo Palma
Kirjastus: Eesti Raamat
Linn: Tallinn
Aasta: 1992
Originaalkeel: hispaania keelest
Tõlkija: Ruth Lias, Sirje Krikk de Mateo
ISBN: 5450018193
Lehekülgi: 430
Seisukord: normaalses seisukorras raamat
Suurus: tavaformaadis pehme kaanega
Sisu:
#T227# RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL.
Ricardo Paima, ,,pärimusena" (tradiciõn) tuntud kirjandus-žanri looja, sündis ja suri Limas. Tema teekonda siin maailmas raamivad kuupäevad 7. veebruar 1833 ja 6. oktoober 1919, mille vahele mahub kaheksakümmend kuus aastat viljakat ja hästi elatud elu.
Tulevane kirjanik tuli ilmale majanduslike võimaluste poolest üsna tagasihoidlikus pealinna kreooliperekonnas ja ajaloolistes oludes, mis suuresti annavad võtme tema loomingu mõistmiseks. Ta sündis üheksa aastat pärast seda, kui Ayacucho lahing (1824) oli põrmustanud Hispaania võimu Lõuna-Ameerikas ja kui Limas ikka veel pulbitses rohkesti asekuningriigi-aegset vaimu, mis kähe ja poole sajandi jooksul oli jätnud linnale oma pitseri. Õpingu-ja noorusaastail mõjutas Paimat äärmiselt vabameelne romantism. Peruu ja Ladina-Arneerika kirjandusringkondades oli see toona väga moes, kuna selles kajastus põlglik hoiak türannia suhtes, mida esindas klassitsism.
Seitsmeteistkümneaastase noorukina kirjutas Paima teatrile ,,kolm ebardlikku tükki" pealkirjadega ,,Timuka õde" (La her-mana del verdugo), ,,Surm või vabadus" (La muerte o la libertad) ja ,,Rodil". Viimane sai populaarseks poliitilise kriitika tõttu, mis ei olnud suunatud selleks ajaks juba surnud nimikangelase, vaid kehtiva võimu vastu; see ümbritses noort kirjameest oreooliga, mille sära kasvas etenduse keelustamise tagajärjel, sest nõuti teatud värsside väljajätmist, mida Paima ei teinud. Brigaadi-kindral Rodil oli Hispaania väejuht, kes pärast Ayacucho lahin-gutki keeldus tunnustamast Peruu iseseisvust ja pani vastu Callao hindluses ,,Real Felipe" 1826. aastani, mil ta lahkus sealt mitte kui võidetu, vaid kui ohvitser, minnes sõjaväeliste auavalduste saatel otse laevale, mis viis ta Hispaaniasse. Autor jutustab, et ta sooritas neile kehvadele draamadele autodafee, ja lõpetab: ,,Võtku Issand minu süükoorma kõrgendamisel arvesse minu kahetsuse siirust ja avameelsust, millega pihin urbi et orbi oma surmapattu kirjanduse vastu", ning lubab edaspidi vältida retsidiivi", nagu ta vanemas eas — olles põhimõtetelt liberaal, kelleks jäi kogu elu — ei sekkunud ka poliitikasse, mida noorusaastail oli lühemat aega harrastanud, ja andis alati nõu, et see, kes tahab elada kaua ja õnnelikult, hoidugu poliitikast eemale.
Oma elu pühendas Ricardo Paima täielikult kirjandusele ja kultuurile, olgu siis poeedi ja dramaturgina alguses või hiljem ajakirjanikuna, ajaloolasena — ehkki tal puudus vastav diplom —, pärimuskirjanikuna, Rahvusraamatukogu (Biblioteca Nacional^ direktorina ja keeleakadeemikuna, kuuludes Peruu filiaali liikmena Madridi Kuninglikku Keeleakadeemiasse (Real Academia de la Lengua,). Tema armastatuim ja südamelähedasim tegevus oli jmt Rahvusraamatukogu direktori töö, mis kestis kakskümmend üheksa aastat, hõlmates ajavahemikku 1883— 7972. Teatavasti sai Peruu 1881. aastal Salpeetrisõjas lüüa ja Tšiili väed okupeerisid Lima. Mitme päeva jooksul rüüstati linna ja ohvriks langes ka Rahvusraamatukogu, mis röövimise ja süütamise tagajärjel kaotas oma hindamatud raamatute ja ürikute kollektsioonid, mida oli sajandeid hoitud. See, mida ei veetud Tšiilisse, müüdi võileivahinna, eest pakke paber iks. Säärases olukorras andis vabariigi president Ricardo Paimale määratu ulatusega ülesande — taastada raamatukogu, ja Paimast sai ,,kerjusbibliotekaar". 30. novembril 1883 dateeritud kirjas, mille ta saatis entsüklopeedilise haardega nimekale hispaania kirjandusteadlasele Marcelino Menendez y Pelayole, on lõik: ,,Seega siis pöördub kerjusbibliotekaar kuulsa literaadi poole palvega, et too saadaks almusena oma teoseid ja laiendaks heategevust veelgi, paludes ka oma kõrgestiharitud kolleegidelt Ajalooakadeemias ja Keeleakadeemias toetust vaimuvalgust levitavale asutusele, mis on usaldatud pigem minu entusiasmi ja visaduse kui minu tagasihoidlike võimete hoolde." Hispaaniast ja Ladina-Ameerikast voolas kok
Hind:
5,00 EURTeema
Ajalugu, militaar ja punanurk alla viimati lisatud:
Ü. Nõmm, Ideoloogiaküsimused parteitöö praktikas,
Eesti Raamat, 1980, hind: 5,00 eurot
Heino Arumäe, Võitlus Balti liidu loomise ümber 1919-1925,
Eesti Raamat, 1983, hind: 7,00 eurot
Voldemar Pinn, Kolonel Alfons Rebane. Raamat mehest, kes sai Rüütliristi tammelehtedega sõja viimasel päeval,
V. Pinn, 1997, hind: 14,00 eurot
Enn Tarvel, Eesti rahva lugu,
Varrak, 2018, hind: 21,00 eurot
Koostanud: Jüri Ant, Küllo Arjakas, Heino Arumäe, Tiit Arumäe, Peeter Vares, Baasidelepingust annektsioonini. Dokumente ja materjale,
Perioodika, 1991, hind: 9,00 eurot
Ülo Russak, Ilveste impeerium. Vendade Voitkade lugu,
Kirilille Kirjastus, 2001, hind: 10,00 eurot
Mart Laar, Emajõgi 1944. II maailmasõja lahingud Lõuna-Eestis,
Varrak, 2005, hind: 15,00 eurot
Koostanud Rutt Hinrikus, Eesti rahva elulood II,
Tänapäev, 2000, hind: 27,00 eurot
toimetanud Margus Leemets ; eessõnad: Rein Helme, Matti Lukkari, Raul Kuutma, Vabaduse eest. Soomepoiste lühielulood,
Soome Sõjaveteranide Eesti Ühendus, 1997, hind: 31,00 eurot
Sulev Vahtre, Muinasaja loojang Eestis. Vabadusvõitlus 1208-1227,
Olion, 1990, hind: 4,00 eurot
Ajalugu, militaar ja punanurk all on 5829 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!