Teema: Kultuur
Pealkiri:
Puud ja inimesed. Puude osast Eesti rahvakultuurisAutor(id): Ants Viires
Kujundaja: Evi Tihemets
Kirjastus: Valgus
Linn: Tallinn
Aasta: 1975
Originaalkeel:
Lehekülgi: 160
Seisukord: kaaned kohati kulunud ja seljalt pisut katki, sisu korras
Mõõdud: 148 × 207 mm
Suurus: tavaformaadis, kõvade kaantega
Sisu:
#16# RAAMAT ASUB LAOS, SAADAVAL 1-3 PÄEVA JOOKSUL. 017
Leivajätkuks võeti Soomes koort noortelt mändidelt, mis raiuti ja kooriti kevadel mahlaajal. Kooreribad kuivatati algul väljas, siis küpsetati üle kuumas ahjus, millega neist välja põletati männivaik, mis muidu oleks leivale andnud kibeda maitse. Küpsetatud koorelt kaabiti kõvem väliskiht noaga maha, nii et toiduks läks vaid alumine, niineosa, mis tambiti uhmris või jahvatati käsikivil või veskis peeneks. Algul puhtast rukkijahust tehtud leivataignale segati siis männijahu hulka. Et männikoor oli ainult hädaabi, seda näitavad kauaaegse männikooredieedi kurvad tagajärjed, mida I. Manninenil oli 1919. aastal juhus isiklikult näha Ida-Soomes Ilomantsi metsakülades. Seal oli kaks talve ja üks suvi elatud peamiselt männikoorest. Manninen (1931) kirjutab:
«Ma nägin väikseid lapsi, kelle kõht oli kohutavalt suur ja kõva, rippudes nagu kive täistopitud kott alla. Paljud lapsed ei suutnud üles tõusta, vaid ainult lamasid.»
Samuti olid inimestel jalad paistes, nii et raske oli kõndida. Kohalikud elanikud kinnitasid: «Mida rohkem mändi sa sööd, seda rohkem sa paistesse lähed. Kui sa veel soolaseid toite sööd ja vett jooma pead, siis teeb see paistetuse veel hullemaks. Mida vähem soola tarvitada, seda parem.»
Inimeste isu pärast männikooredieeti oli kustutamatu. Nad ise väitsid: «Mänd murdis meid maha, me peame lakkamatult sööma.»
Siit ka soovitus seda ise mitte järele proovida!
Märksõnad:
puud (bot.)
metsakasutus
puutööd
eesti
rahvakultuur
Hind:
14,00 EURTeema
Kultuur alla viimati lisatud:
idee autor ja koostaja Piret Meos, Looriga ja loorita. With or without the veil,
Tallinna Linnamuuseum, 2012, hind: 3,00 eurot
Aksel Tamm, Ütle, tsensor, milleks sulle käärid,
Kuldsulg, 2012, hind: 7,00 eurot
Jon Katz, Simoni päästmine. Kuidas hooletusse jäetud eesel mulle kaastunde tähendust õpetas,
Sinisukk, 2016, hind: 8,00 eurot
Koostanud Eneken Laanes Toimetanud Ülle Kurs, Metamorfiline Kross. Sissevaateid Jaan Krossi loomingusse,
Underi ja Tuglase Kirjastuskeskus, 2005, hind: 15,00 eurot
Koostanud: Hando Runnel, Lugusid Mr. Ge’st, August Gailitist,
Ilmamaa, 2020, hind: 17,00 eurot
Andreas Haunmann, Ahto Raudoja, Raivo Rüütli, Ana Sirge, Ingmar Tuuga, Enn Soom, Lembitu Tarang, Erki Uustalu, Väino Suigusaar, Bruno Sepp, Teele Tulev, Andre Purret, Rauno Schults, Merilin Miljan, Peeter Kiuru, Nääli Rebane, Tartumaa pärandkultuurist,
Eesti Loodusfoto, 2011, hind: 15,00 eurot
Valdur Mikita, Lindvistika ehk metsa see lingvistika,
Välgi metsad, 2015, hind: 19,00 eurot
Koostanud Tiia Suls, Muinasjutubibliograafia. 1940-1987,
1988, hind: 7,00 eurot
Maaja Hage, Kõnelema! Harjutusi suulise väljendusoskuse arendamiseks koos õpetuste ja soovitustega,
Koolibri, 1994, hind: 14,00 eurot
Toom Õunapuu, See tähtis täheortograafia,
Koolibri, 2000, hind: 5,00 eurot
Kultuur all on 4690 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!