Teema: Keel ja kirjandus
Pealkiri:
Eesti kõnekäänud IAutor(id): Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ; toimetaja Asta Õim; väljaande ja andmebaasi koostaja Asta Õim, Katre Õim ; andmebaasi koostaja Anneli Baran, Anne Hussar ; andmebaasi murdekeele toimetaja Mari Must ; konsultant Arvo Krikmann
Kujundaja: Andres Kuperjanov
Kirjastus: EKM Teaduskirjastus
Linn: Tartu
Aasta: 2020
Originaalkeel:
ISBN: 9789949677535
Lehekülgi: 1150
Seisukord: heas korras uus raamat kirjastusest
Mõõdud: 163x132
Suurus: Kõvakaaneline
Sisu:
Selle raamatu saame teele panna keskmiselt 3-5 päeva jooksul peale raha laekumist meie arvele.
Asta Õimu ja Katre Õimu koostatud mahukas teadusväljaanne "Eesti kõnekäänud I: Monumenta Estoniae Antiquae VII”. 1150 lehekülge sisaldav suurteos võtab kokku kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna aastatepikkuse fraseoloogia-alase uurimistöö.
Suurem osa kõnekäände kuulub loomuliku keele sõnavarasse, nad on kohased kõikidel keele kasutusaladel alates kõnekeelest ja lõpetades raamatulike tekstidega. Nende valik sõltub kõneleja või kirjutaja keelekompetentsist, keelekasutuskultuurist, väljenduseelistustest. Väljaanne „Eesti kõnekäänud” pakubki lugejale kujundlikku keeleinventari, mille abil saab keelekasutaja tema poolt valitud stiilis oma seisukohti vormistada.
Kõnekäändude allikmaterjal (kokku 154 550 teksti) pärineb trükiallikatest ja käsikirjalistest arhiivifondidest, selle vanim osa on pärit 17. ja 18. sajandist.
„Eesti kõnekäänud” ei ole traditsiooniline tähestikuline keelekogu. Väljaande materjal, üle 20 000 väljendi on korraldatud mõisteseoste järgi. Sisuline korrastatus arvestab seda, et kõneleja või kirjutaja ei lähtu mitte sõna foneetilisest või kirjalikust vormist, vaid mõistest, ideest, analoogiast ning selles esitatakse koos, koondatult kõike seda, mis inimese keelelises teadvuses kuulub ühte, sh ka vormilt erinev materjal. Mõistesse kokku viidud tuntud ja vähemtuntud või tundmatud väljendid saavad arusaadavaks juba tuttava või paremini tuntud, üldisema, harilikuma nimetuse varal, tuntuma ja vähemtuntu vaheliste seoste kaudu.
Mis tahes keele sõnavaras kajastuvad rahva ja/või teatud inimrühma tõekspidamised, hoiakud, eelistused jms. Just seetõttu ei ole kõik mõisted täidetud väljenditega ühesuguse tihedusega ega ka samasuguse emotiivsusega. Kõnekäändudele on lisatud tähenduse vm poolest lähedased vanasõnad.
Väljaande valmimist on toetanud Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi uurimisprojektid IUT 22-5 ja EKKM 14-385, Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital, Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus, TK 145).
Märksõnad:
EKM Teaduskirjastus
eesti
rahvaluule lühivormid
fraseologismid
kõnekäänud
Phrasia Estonica. 1
Monumenta Estoniae antiquae. VII, Phrasia Estonica = Eesti kõnekäänud, 2674-4694 ; 1
Monumenta Estoniae antiquae. 7, Eesti kõnekäänud ; 1
Hind: -
Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Eesti kõnekäänud I, Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ; toimetaja Asta Õim; väljaande ja andmebaasi koostaja Asta Õim, Katre Õim ; andmebaasi koostaja Anneli Baran, Anne Hussar ; andmebaasi murdekeele toimetaja Mari Must ; konsultant Arvo Krikmann, EKM Teaduskirjastus 2020Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Keel ja kirjandus alla viimati lisatud:
Arno Oja; toimetanud Marika Mikli, Eesti kirjandusmaastikul. Kirjutisi 2016–2020,
EKSA, 2021, hind: 15,00 eurot
Aili Kiin, Märt Läänemets, Haljand Udam, Jaan Unt, Muistne kirjandus. Õpik keskkoolile,
Koolibri, 1997, hind: 9,00 eurot
Keskaja kirjanduse antoloogia 1. osa,
Varrak, 2013, hind: 30,00 eurot
Koostanud: Priit Ratassepp, Eesti keele reeglid põhikoolile,
Avita, 2001, hind: 7,00 eurot
Umberto Eco, Noore romaanikirjaniku pihtimused,
Tänapäev, 2011, hind: 16,00 eurot
Ilmar Laaban, Marsyase nahk,
Eesti Raamat, 1997, hind: 12,00 eurot
Tiit Kuningas, Võta näpust! Klassikaliste ja rahvapäraste lendlausete varamu,
Ilo, 2010, hind: 21,00 eurot
Juri Lotman, Aleksander Puškin,
Varrak, 2003, hind: 19,00 eurot
koostanud Märt Hennoste, Eesti kirjandus tekstides I. Lugemik keskkoolile,
Avita, 1996, hind: 10,00 eurot
Koostanud Märt Hennoste, Eesti kirjandus tekstides II. Lugemik keskkoolile,
Avita, 1998, hind: 9,00 eurot
Keel ja kirjandus all on 1307 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!