Teema: Elulood, memuaarid
Pealkiri:
Afganistani vangAutor(id): Vahur Laiapea
Kirjastus: Post Factum
Linn:
Aasta: 2018
Originaalkeel:
ISBN: 9789949603855
Lehekülgi: 172
Seisukord: normaalses korras raamat
Mõõdud: 210x145
Suurus: tavaformaadis, pehmete kaantega
Sisu:
„2017. aasta 18. aprilli varahommikul sihtisid mind ja Mohsini Shīndandi lähedal külavaheteel läbi autoakna viis talibit. Hilisemad talibitest kaasvangid Kabuli vanglas ei suutnud mõista, miks meid ei tapetud, miks minu eest lunaraha ei hakatud nõudma. Miks talibid meid Afganistani Julgeoleku kätte andsid? Ma ei tea seda ega saa ilmselt kunagi teada.
Selles raamatus olen uuesti läbi elanud ja läbi kirjutanud aja, mil elule ja surmale näkku vaatasin. Kummalisel kombel olid nad ühte nägu.“
Vahur Laiapea,
dokumentaalfilmide režissöör, produtsent ja operaator
„Ivar Heinmaa filmib kaheksatkümmet erinevat kriisi ja sõda viiekümnes riigis. Belglane Pieter-Jan De Pue filmib Afganistanis aastaid visalt oma uhket „Valgustatute maad“. Istub neli korda vangis, kaotab kogu võttetehnika ja filmib edasi võimalikult lihtsate vahenditega (käsitsi üles keeratava kaamera vedru ei vaja elektrit). Ameeriklane Matthew Van Dyke filmib, sõdib ja istub vangis Liibüas. Jõuab üksikkambris vaimsesse ummikseisu, aga teeb auhinnafilmi.
Vahur Laiapea läheb Afganistani, kus teenimist Nõukogude vägede koosseisus tal õnnestus noore mehena vältida. Käib seal viis korda, kuni Taliban ta röövib ja julgeolekuteenistus vangi paneb. Istub kaks kuud vanglates kahel pool mõttelist rindejoont.
Mulle tunduvad need kõik palverännakutena, mille käigus otsitakse elu mõtet. Teiste eludesse süüvides püütakse leida üles iseenda elu sügavam tähendus. Paraku purunevad nende rännakute käigus tihti kodused pered, kukuvad kokku ripakile jäänud töösuhted. Ja hiljem juureldakse, ega elu mõtestamine hoopis elu purustanud.
Siinse raamatu kirjeldus on täpne, napp ja klaar. Ometi jääb midagi avamata. Midagi, mida ehk Vahur isegi praegu ei tea. Mina jään ootama kokkuvõtet, mille ta teeb vast aastate pärast. Kas Afganistanis käigud olid vaeva ja riske väärt? Kas need aitasid kedagi, kas mõtestasid ta elu ja filmimehetööd? Kas kõiges oli mingi suurem tähendus või õpetus? Aga võimalik, et kui midagi säärast on, on see nii isiklikes vahetutes kogemustes kinni, et sõnastamisel pole mõtet. Sarnast kogemust omamata ei saaks ma aru nagunii.
Nii ei oska ma õieti kuhugi taustsüsteemi asetada ka praegust raamatut, mis pisarateni puudutas. Aga heade tekstidega on tihti nii. Sa tead, et midagi neis on, aga lõpuni lahti hammustada ei oska. Tekstid jäävad paika panemata, küll aga käivitavad veel hiljemgi uusi mõttekäike.“
Peeter Sauter raamatu järelsõnas
Post Factum
Hind:
22,00 EURTeema
Elulood, memuaarid alla viimati lisatud:
Maire Aunaste, Iseennast kuulates,
BNS-i kirjastus, 1997, hind: 9,00 eurot
Koostanud Rutt Hinrikus; toimetanud Eneken Helme ja Lea Tooming ; eessõnad: Lennart Meri ja Rutt Hinrikus, Eesti rahva elulood I. Sajandi sada elulugu kahes osas,
Tänapäev, 2003, hind: 20,00 eurot
Danny White, Adele,
Pilgrim, 2023, hind: 23,00 eurot
Svetlana Aleksijevitš, Tšernobõli palve. Tuleviku kroonika,
Maalehe Raamat, 2007, hind: 30,00 eurot
Mariann Treimann, Kes see Mallukas veel on? Ehk Pohhuismi käsiraamat,
Pegasus, 2019, hind: 25,00 eurot
Mihhail Bulgakov, Härra de Molierei elu,
Eesti Raamat, 1978, hind: 7,00 eurot
Tuula Karjalainen, Tove Jansson. Tee tööd ja armasta,
Varrak, 2014, hind: 30,00 eurot
Elfriede Lender, Minu lastele. Eesti mälu,
Eesti Päevaleht, 2010, hind: 13,00 eurot
Tony Oppedisano, Sinatra ja mina. Hilisöisel tunnil,
Ühinenud Ajakirjad, 2021, hind: 20,00 eurot
Sandra Gregory ja Michael Tierney, Unustage, et teil on tütar. Bangkoki Hiltoni vangi Sandra Gregory lugu,
Sinisukk, 2003, hind: 9,00 eurot
Elulood, memuaarid all on 4281 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!