Teema: Käsitöö
Pealkiri:
Mulgi rahvarõivadAutor(id): Tiina Jürgen; peatoimetaja ja eessõna: Ave Matsin ; lõikeskeemid: Vaike Salus
Kujundaja: Kristjan Mändmaa
Kirjastus: Tartu Ülikooli Kirjastus (Tartu Ülikool, Viljandi Kultuuriakadeemia)
Linn: Tartu, Viljandi
Aasta: 2015
Originaalkeel:
ISBN: 9789985409299
Lehekülgi: 614
Seisukord:
Mõõdud: 225 × 290 mm
Suurus: suures formaadis, kõvade kaantega
Sisu:
Kogumiku «Mulgi rahvarõivad» aluseks on Viljandi Muuseumi etnograafiakogu kuraator Tiina Jürgeni poolt Viljandi Muuseumi aastaraamatute tarbeks koostatud tekstid, mida on selle teose jaoks olulisel määral täiendatud.
Suure töö on ära teinud Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased ja õppejõud, kes on õppetöö käigus teemakohaseid materjale koondanud ja süstematiseerinud. Oleme kasutanud teose koostamisel kõiki olulisemaid meile teadaolevaid esemeid ja arhiivimaterjale Viljandi Muusemi, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi, Pärnu Muuseumi, Valga Muuseumi, Läti Akadeemilise Raamatukogu, Peterburgi Riikliku Vene Muuseumi ja Soome Rahvusmuuseumi kogudest.
On ebaharilik, et ühe väikese maakillu rõivad saavad omaette teoses nii suurt tähelepanu. Koostajate meeles mõlkus soov näidata nende ajaloolist mitmekesisust ja arengut. Erinevalt seni ilmunud kirjandusest, kus tihtipeale esitletakse erinevatest kihelkondadest vaid mõnda rõivakomplekti, soovime näidata traditsioonilise rõivastuse muutust ja arengut ajas. Eesmärk on siduda rõivakultuuri konkreetsete inimeste, paikade ja lugudega. Esemete juures on toodud võimalikult palju teavet nende kasutajate ja valmistajate kohta. Nii saame vältida rahvarõivaste umbisikulist univormistumist.
Oleme toonud lugeja ette suurema osa olulistest säilinud ajaloolistest esemetest ning näidanud ka ühe ja sama esemetüübi puhul võimalikult palju variatsioone. Sedakaudu soovime tutvustada konkreetsele ajastule omast visuaalset keelt ja selles toimunud muutusi. Paljud pealtnäha sarnased, kuid lähemal vaatlusel siiski detailides erinevad esemed annavad edasi seda nn mustrikirjaoskust, mida valdasid neid valmistanud ja kandnud inimesed.
Kogumik jaotub ajalooliste kihelkondade põhjal neljaks suureks peatükiks: Halliste-Karksi, Helme, Paistu ja Tarvastu. Neist igas on esemete kaupa ülevaade konkreetse piirkonna rõivastest. Üldjuhul on illustreerimiseks esitatud selle kihelkonna vanu esemeid. Nende võimalikku kasutust näitavad erakogus olevad tänapäeval valmistatud rõivakomplektid. Enamlevinud rõivatüüpide kohta oleme koostanud vanade esemete põhjal lõikeskeemid, mis esindavad piirkonnale omaseid lõikeid laiemalt. Teose lõpus on kõigi lõikeskeemide aluseks olevate originaalesemete joonised ja mõõdud oma algsel kujul ilma kohandusteta.
Raamatu illustreeriva materjali koostamise juures oleme silmas pidanud ka käsitöömeistrite huve: võimalusel on fotode juures näidatud esemete mõõt või konkreetse foto mõõtkava. Olulised ornamendid on trükitud ka mustriskeemina – nii on võimalik tehnikat tundval inimesel seda uutes töödes kasutada. Paljudest esemetest on toodud mõõtkavaga detailivaated, mis võimaldavad foto põhjal mustrite ja tehniliste võtete määramist. Loodame, et selliselt esitletud materjal inspireerib paljusid meistreid ajaloolisi elemente oma loomingus taas kasutama.
Kokkuvõte inglise keeles.
Märksõnad
mulgi
rahvarõivad
rõivastus
mustrid
vöökirjad
kindakirjad
ehted
rahvakunst
ajalugu
Mulgimaa
Halliste kihelkond
Karksi kihelkond
Helme kihelkond
Paistu kihelkond
Tarvastu kihelkond
Viljandimaa
Hind: -
Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Mulgi rahvarõivad, Tiina Jürgen; peatoimetaja ja eessõna: Ave Matsin ; lõikeskeemid: Vaike Salus, Tartu Ülikooli Kirjastus (Tartu Ülikool, Viljandi Kultuuriakadeemia) 2015Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Käsitöö alla viimati lisatud:
Koostanud Emmi Vahelaid, Käsitöö album 22. Tehnikaid ja töövõtteid,
Kunst, 1987, hind: 6,00 eurot
Valeria Taubel, Vitspunutised,
Valgus, 1989, hind: 4,00 eurot
Katie Cole, Kaunistage oma T-särki. 50 moodust luua oma stiil,
Sinisukk, 2008, hind: 14,00 eurot
Geenart Nagel ja Anu Pink, Klaasitööd,
Saara Kirjastus, 2007, hind: 8,00 eurot
Charlotte Lahalle, Roost ja õlest toolipõhjade punumine,
Sinisukk, 2011, hind: 23,00 eurot
Celia Eddy, Lapimustrite piibel,
Sinisukk, 2003, hind: 25,00 eurot
Kaalu Kirme, Eesti nahkehistöö,
Kunst, 1973, hind: 9,00 eurot
Dagmar Kotli, Ikebana - elavad lilled,
Eesti Rahvakultuuri Arenduskeskus, 1991, hind: 4,00 eurot
Koostanud: Liivi Soova, Anne Karu, Väike lihavõtteraamat,
Perioodika, 1992, hind: 4,00 eurot
Ell Gorelov, Elmi Kabanova, Kusta Rätsep, Naiste ja laste kergete rõivaste õmblemise tehnoloogia,
Eesti Riiklik Kirjastus, 1963, hind: 10,00 eurot
Käsitöö all on 2127 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!