Teema: Arhitektuur
Pealkiri:
Eesti arhitektuuriajakiri MAJA kevad 2019 (96)Autor(id): Peatoimetaja: Kaja Pae
Kirjastus: MTÜ Arhitektuurikirjastus
Linn:
Aasta: 2019
Originaalkeel:
ISBN: 9771023074194
Lehekülgi: 120
Seisukord:
Mõõdud: 285x215
Suurus: Pehmekaaneline
Sisu:
Oleme harjunud rääkima bioloogilise mitmekesisuse olulisusest, sest see loob aluse meie ellujäämisele. Kuidas on aga lugu ehitatud keskkonna mitmekesisusega? Kultuuri, teadmisi ja oskusi vahendava globaliseerumisega käib paratamatult kaasas ka see, mis info vahetuse käigus ikka juhtuda võib – läbitunnetamata järeleaimamine.
Kas uuendusi läbivate (kesk)linnade nägu on ühetaoline vaid esmapilgul või oleme sarnaselt liikide väljasuremisega tunnistajaks ka ruumilise mitmekesisuse kadumisele? Praegu, kui Eesti on jõukam kui kunagi varem, võime kohata tungi „teha ehitatud keskkond lõpuks ometi korda, uueks, nagu mujal“. Mis viib tihtipeale moeka dekoreerimiseni. Teadvustamata jääb seejuures meie ruumiline rikkus – erinevatest ajastutest ja kasutamispraktikatest pärinevad ruumikooslused, mis on sageli säilinud tänu meie vaesusele.
Elamisega talletame ruumi kogemuse, tarkuse. Ruumilisse pärandisse on pakitud meie kultuuri kihistused, väikesed pudemed, kujunenud seosed, mis on unikaalne kombinatsioon. Ruumis tegutsedes settivad jäljed ja praktikad, mis pakuvad käepidet selle tulevastele kasutajatele. See on justkui meie ruumiline DNA, mis elab meist kauem. Kuidas aga selle pärandiga ringi käia nii, et ta toimiks ka tänases päevas – ei muutuks ajalooliseks ballastiks, vaid osaleks elus, eluneks? Et see DNA võiks avalduda ehk ruumiline pärand saaks muutuda, kohaneda, areneda?
Muutumine on maailma loomulik osa. Et vanad hooned toimiksid, peame neidki vajadusel uuendama. Seoste loomine vanade ruumide ja tänapäevaste olude vahel nõuab head kontekstitunnetust, tähelepanelikkust. Seda on hästi kirjeldanud viimasel Veneetsia arhitektuuribiennaalil Kuldlõvi võitnud portugali arhitekt Eduardo Souto de Moura: „Liiga palju muutes rikume olemuse, liiga vähe tehes ei hakka uus toimima. /---/ Ainus viis pärandit säilitada, on selles elada ja seda kasutada – üksnes igapäevane kasutamine muudab vana arhitektuuri eluliseks ja annab pärandile väärtuse.“ Kaalul on ikkagi elu, küsimus, kes oleme ja mida vajame siin ja praegu – kui palju muutusi, kui palju vanu sidemeid ja toetuspunkte – nende otsuste tegemiseks on vaja mõtlemise vabadust ja avatust.
Hiljuti valmis Eesti Kunstiakadeemia uus kodu. See on on ehitatud endise Suva sukavabriku vähemalt kümnest erinevast ajaloolisest ehitusetapist koosneva kompleksi kohale. Uus hoone seab end detailselt läbimõeldud suhetesse nii vana kompleksi kui ümbrusega – sõlmib olemasoleva konteksti otsad kokku, aga suudab pakkuda veel ka kvalitatiivselt uue, just praeguse ajaga suhestuva ja tulevikku vaatava terviku kogemuse. Ta on ühtlasi tuttav ja mõistetav – kodune selle sõna parimas, humanistlikuimas mõttes, aga ka uudne ja üllatav.
MAJA kevadnumber uurib ruumilise kontekstiga suhestumist, ruumilise pärandi märkamist ja selle nüüdisaega tõstmist – ehk sünnibki nii kodususe tunne, mis omakorda teeb avatuks uutele sidemetele ja muutustele.
Märksõnad:
MTÜ Arhitektuurikirjastus
Hind: -
Hetkel on otsas*
*Jäta enda
märge ootenimekirja, siis saame sulle eelisjärjekorras saata teavituse kui raamat on jälle saadaval.
Soovin teavitust raamatu saabumisel:
Eesti arhitektuuriajakiri MAJA kevad 2019 (96), Peatoimetaja: Kaja Pae, MTÜ Arhitektuurikirjastus 2019Palun kontrolli üle punasega märgitud väljad
Vaikimisi me ei teavita raamatukogudest mahakantud, templitega ega keskmisest kulunumas seisukorras eksemplaridest. Kui siiski soovid nende kohta teavitust, siis lisa vastavatele ridadele linnukesed.
Ootenimekirja kandmine on ainult teavituse jaoks, kui raamat saabub poodi. Vormi täitmine ei pane sulle ostukohustust, sest osad väljaanded on haruldasemad kui teised, siis pole meil võimalik kuidagi ennustada täpset aega, millal raamat võib taas müügile tulla.
Teema
Arhitektuur alla viimati lisatud:
Ülo Stöör, Ühe arhitekti mälestused: Neljas köide 1976–2016: Arhitekt linnas ja maal,
Ilmamaa, 2021, hind: 21,00 eurot
Toimetanud Villem Raam, Eesti arhitektuur (1. osa). Tallinn,
Valgus, 1993, hind: 20,00 eurot
toimetaja Leonhard Lapin, Ehituskunst 1997/16-17. Eesti Arhitektide Liidu väljaanne / Estonian Architectural Review,
Eesti Arhitektide Liit, 1997, hind: 5,00 eurot
Tamara Habicht, Rahvapärane arhitektuur,
Kunst, 1977, hind: 9,00 eurot
Muinsuskaitse aastaraamat 2019,
Muinsuskaitseamet, 2020, hind: 9,00 eurot
Janice Anderson, Maailma arhitektuur,
Karrup, 2009, hind: 14,00 eurot
Rein Zobel, Tallinna linnamüür,
Eesti Raamat, 1966, hind: 8,00 eurot
Elsbeth Parek, Pärnu sajandeis. Ehituskunstiline ülevaade,
Eesti Raamat, 1971, hind: 4,00 eurot
Jüri Kuuskemaa, Barokne Kadriorg,
Perioodika, 1985, hind: 4,00 eurot
Sulev Mäeväli, Ajaloo- ja ehitusmälestisi Tallinnas,
Perioodika, 1981, hind: 5,00 eurot
Arhitektuur all on 394 raamatut. Klõpsa
siia, et näha täielikku loendit!