Teema: Majandus, poliitika
Pealkiri:
Eesti majanduse teataja 11 (186) 2006Autor(id): Peatoimetaja: Aime Hendre
Kirjastus: Teataja
Linn: Tartu
Aasta: 2006
Originaalkeel:
ISBN: 14064499
Lehekülgi: 90
Seisukord: kasutatud ajakiri, kaas veidi soditud, sisu korras
Suurus: suures formaadis, pehmete kaantega
Sisu:
kasutatud ajakiri, kaas veidi soditud, sisu korras
Õigus ehitada
Oma ehitusõiguse realiseerimisel puutub isik kokku nii üld- ja detailplaneeringuliste piirangutega kui ka kohalike omavalitsuste ehitusmäärustega. Õiguskantsleri referent Jaana Penne käsitleb ehitamisele ja maakasutusele avalik-õiguslike planeeringuliste piirangute seadmise viise ning piiranguid seadvate õigusaktide seoseid ja probleeme.
Ehitus ja keskkonnakaitse
Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek vaatleb ehitusele eelnevaid keskkonnakaitseküsimusi, eelkõige planeeringute ja tegevuste keskkonnamõjude hindamist, maapõueseaduse ja jäätmeseaduse nõudeid ning asbestijäätmete käitlemist ja ehitus-lammutusjäätmete taaskasutamist.
Energiatõhususe direktiivi rakendamisest Eestis
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna ehitustalituse peaspetsialist Ülle Reidi annab ülevaate ehitusseaduse, hooneühistuseaduse, korteriomandiseaduse, korteriühistuseaduse ja seadmete energiatõhususe seaduse muutmise seadusest, millega need seadused viiakse kooskõlla Euroopa Liidu direktiiviga energiatõhususe kohta.
Avaldatud on ehitusseaduse, hooneühistuseaduse, korteriomandiseaduse, korteriühistuseaduse ja seadmete energiatõhususe seaduse muutmise seadus ning ehitusseaduse ja korteriomandiseaduse aktualiseeritud terviktekst.
Korteriomandist ja selle võõrandamisest
Sisekaitseakadeemia eraõiguse õppetooli erakorraline professor Rein Tiivel
selgitab korteriomandi mõistet ja annab vastavatele õigusaktidele tuginedes nõuandeid korteriomandite moodustamisel või võõrandamisel tekkida võivate probleemide lahendamiseks.
Kinnisvara omandiõiguse piirangute hüvitamise regulatsioon
Mitmed piirangute hüvitamisega seotud teemad on viimase poole aasta jooksul aktualiseerunud. OÜ HSD Property Concept kinnisvarakonsultant Veronika Ilsjan käsitleb lähemalt õiglase hüvitamise põhimõtteid ja hindamise regulatsioone ning praktikat.
Miks intressimäärad muutuvad?
Intressitõusust tulenevate võimalike riskide adekvaatseks hindamiseks on oluline mõista intresside dünaamika põhjusi. Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna rahapoliitika allosakonna juhtivspetsialisti Laura Ruudi artiklist saab teavet Euroopa Keskpanga intressipoliitikast, euroala rahaturu intressimääradest ja intressimäärade muutustest Eestis.
Intress ja viivis võlasuhtes
Intress ja viivis teenivad võlausaldaja huve. Seetõttu on eelkõige võlgniku, kuigi ka võlausaldaja jaoks oluline pöörata riskide maandamiseks tähelepanu sellele, et nii intressi kui ka viivise puhul valitseks õigussuhtes mõistlik selgus. Jurist Olavi Jänes selgitab põhjalikult, miks ja kuidas tuleks intressi ja viivise regulatsioon lepingus lahti kirjutada.
Riigihankekonkurss Soomes
Euroopa Liidu siseturul kehtivad riigihangetele ühtsed põhimõtted ja reeglid, mille eesmärk on riigihangete turu avamine ning paremate võimaluste loomine kõikidele liikmesriikide ettevõtjatele kaupade, teenuste ja ehitustööde pakkumiseks ELi siseturul. Rahandusministeeriumi välisnõunik Tarja Aarla teavitab, kuidas osaleda riigihankekonkursil Soomes.
Vaade lähiajalukku:
Eesti majandusreformid aastatel 1990–1992
Artikkel põhineb konverentsil “Majandusreformid. Taasiseseisvunud Eesti esimese valitsuse aeg 1990-1992” tolleaegse riigiministri Raivo Vare peetud ettekandel. Antakse ülevaade majanduse reformimise pidepunktidest ning tegevussuundadest, kus pearõhk oli majandusalase seadusandluse ettevalmistamisel.
Dividende võib maksta mitu korda aastas
Seaduseandja on olulisel määral laiendanud ja liberaliseerinud kasumi jaotamise ja dividendide maksmise võimalusi. Samuti on muudetud dividendide tulumaksustamise seadusesätteid. Advokaadibüroo Teder, Glikman & Partnerid advokaat Tuuve Tiivel annab nõu, kuidas äriühing saab soodsaid seadusemuudatusi rakendada.
Asutamisvabadus kehtib ka madala maksumääraga territooriumidel
Euroopa Kohtu lahend: Cadbury Schweppea versus Suurbritannia
Cadbury Schweppes ja Suurbritannia maksuhalduri vahelise vaidluse kaudu taheti saada vastust küsimusele, kas madala tulumaksumääraga liikmesriikides asuvate tütarühingute maksustamine emaühingu tasemel on vastuolus asutamisvabaduse põhimõttega. IMG Konsultant ASi maksukonsultant Alari Ossa kommenteerib Euroopa Kohtu lahendit.
Kuidas leida siirdehindade õige turuväärtus?
Kuigi kehtivad õigusaktid annavad juba praegu maksuhaldurile õiguse turuväärtusega mittekooskõlas olevate siirdehindade puhul täiendavalt maksu määrata, täpsustab uuest aastast kehtima hakkav rahandusministri määrus, millele võimaliku maksukohustuse suurendamise puhul tuginetakse. Rahandusministeeriumi riikidevaheliste maksulepingute talituse peaspetsialist Margit Aava artiklis on lahti kirjutatud, millised muudatused, täiendused ja uued kohustused maksumaksjat ees ootavad.
Erastamisseadus ja kuldaktsia
Hind:
1,50 EUR